Na A4 nie będzie obniżek, bo nie będzie remontów

Stalexport Autostrada Małopolska nie zamierza obniżać opłat za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków na czas remontów. Bo...w najbliższym czasie nie będzie żadnych remontów. Firma zamierza też złożyć apelację od wyroku Sądu Ochrony Konkurencji I Konsumentów.

Sąd uznał wczoraj, że Stalexport naruszył prawo narzucając konsumentom nieuczciwe - wysokie ceny - za przejazd remontowanym odcinkiem A4. Podczas remontów w 2007 r. kierowcy musieli liczyć się ze znacznymi utrudnieniami w ruchu. W pewnym okresie na jednej trzeciej długości trasy, pomiędzy punktami poboru opłat, samochody poruszały się w dwóch kierunkach na jednej jezdni. - Takie remonty nawierzchni - dotkliwe dla kierowców - już w najbliższym czasie nie wystąpią. Dlatego opłaty nie zmaleją. Nawierzchnia została wymieniona, więc trudno wyciągać wnioski na przyszłość - tłumaczy Rafał Czechowski - rzecznik Stalexport Autostrada Małopolska.

Sąd uznał, że opłata pobierana za przejazd remontowanym odcinkiem autostrady powinna być proporcjonalnie obniżona. Podtrzymał też karę finansową nałożoną na firmę w wysokości 1,3 mln złotych. - Wiele zarzutów wydaje się być nieadekwatnych do sytuacji. Na przykład taki, że nie należy remontów prowadzić latem ze względu na natężenie ruchu. Przede wszystkim jednak opłata za przejazd to rodzaj daniny publicznej podobnej do podatku, a sąd i UOKiK potraktował firmę jako dostawcę prywatnej usługi. Dlatego będzie apelacja - zapowiedział Czechowski.

Stalexport przygotowuje co prawda plan remontów wiaduktów, jednak jak zapewnia, rzadko będzie dochodziło do zwężeń jezdni.

DOSTĘP PREMIUM