"Przełamała strach przed niechcianą ciążą" - pigułka antykoncepcyjna ma 50 lat

Pół wieku temu do amerykańskich aptek trafiły po raz pierwszy pigułki antykoncepcyjne. W Polsce pojawiły się w 1966 roku. Z tej okazji w Warszawie zorganizowano konferencję "Jak tabletka antykoncepcyjna zmieniła świat?"

Ginekolog i położnik profesor Romuald Dębski wyjaśnił, że produkowane dziś tabletki antykoncepcyjne zawierają od 10 do 30 razy mniej hormonów niż pół wieku temu. Są bezpieczniejsze, ale zawsze o ich stosowaniu powinien zdecydować lekarz.

Psycholog doktor Joanna Heidtman podkreśla, że pigułka antykoncepcyjna przełamała strach kobiet przed niechcianą ciążą i pozytywnie wpłynęła na relacje małżeńskie. Pozwoliła także na rozwój i karierę zawodową kobiet, które mogą świadomie podejmować decyzje o macierzyństwie.

Pigułki hormonalne przyjmuje w Polsce co 5 kobieta. Częściej stosują je mieszkanki miast, na zachodzie kraju. Z większym dystansem do tej metody antykoncepcji podchodzą panie mieszające na wschodzie i południu ze wsi i małych miejscowości.

Około 40 procent kobiet nie stosuje żadnej antykoncepcji. Kościół katolicki dopuszcza jedynie naturalne metody regulacji poczęć.

TOK FM PREMIUM