"Tupolew nie miał instalacji do bezpiecznego korzystania z komórek"

Pasażerowie Tupolewa złamali procedury dotyczące korzystania z telefonów komórkowych w trakcie lotu - wynika z informacji, które reporter TOK FM uzyskał w Dowództwie Sił Powietrznych. Komórek można używać tylko wtedy, gdy w samolocie jest zainstalowana specjalna aparatura do ich obsługi. Tupolew nie był w nią wyposażony.

- Przed każdym startem pasażerowie byli informowani, że na czas lotu należy wyłączyć telefony komórkowe i inne urządzenia elektroniczne, które mogłyby mieć wpływ na działanie urządzeń samolotu - mówi rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych ppłk Robert Kupracz, dodając, że takie procedury wynikają z międzynarodowych przepisów lotniczych.

Wszystko wskazuje na to, że trakcie lotu do Smoleńska wielu członków delegacji zignorowało jednak polecenia personelu pokładowego. - Już na miejscu katastrofy polscy prokuratorzy stwierdzili, że większość komórek była włączona. Na ekranach aparatów wyświetlały się informacje o nieodebranych połączeniach - poinformował dziś Prokurator Generalny Andrzej Seremet. Podkreślił, że śledczy nie zakładają, iż telefony rzeczywiście 10 kwietnia wpłynęły na pracę urządzeń pokładowych, ale nie wykluczają tej hipotezy.

Na pokładzie można było rozmawiać jedynie przez telefon satelitarny.

Żeby rozmawiać musi być specjalna aparatura

Eksperci nie są zgodni odnośnie ryzyka, jakie niesie ze sobą korzystanie z komórek w trakcie lotu. - Nie było do tej pory potwierdzonego wypadku lotniczego, który byłby spowodowany działaniem takiego telefonu - mówi ekspert ds. lotnictwa Tomasz Kułakowski. Jednocześnie nie ma też stuprocentowych danych, które jednoznacznie wykluczałyby taką możliwość. Dlatego linie lotnicze najczęściej na wszelki wypadek zabraniają korzystania z telefonów na pokładzie.

Komórek można używać tylko wtedy, gdy w samolocie jest zainstalowana specjalna aparatura do ich obsługi. - Tupolew nie był w nią wyposażony - powiedział w rozmowie z TOK FM ppłk Kupracz.

"Rozmowy nie mogły wpłynąć na katastrofę">>

Telefony przekazane do ABW

Na razie telefony ofiar zostały przekazane do ABW. Agencja ma sprawdzić z kim w trakcie lotu kontaktowali się pasażerowie, a także ustalić treść wysyłanych sms-ów. Prokurator Generalny poinformował również, że przedmiotem badań będzie również to, czy ktoś dzwonił z telefonu satelitarnego, który znajdował się na pokładzie.

Telefon satelitarny w Tu-154M miał trzy numery. Pasażerowie mogli korzystać z trzech aparatów telefonicznych do łączności satelitarnej. Jeden znajdował się w saloniku prezydenta, dwa - w pozostałych dwóch. Każdy z pasażerów znajdujący się w saloniku, w którym był telefon, mógł z niego skorzystać.

Prezydencki lekarz doktor Jerzy Smoszna tuż po katastrofie mówił w TOK FM, że właśnie za pomocą tego urządzenia 10 kwietnia z pokładu Tupolewa kontaktował się z nim Lech Kaczyński. - Prezydent zadzwonił do mnie około 8.20. Pytał o stan mamy - relacjonował doktor Smoszna. On sam również miał wtedy lecieć do Smoleńska, ale swoje miejsce odstąpił koledze . Prezydent najprawdopodobniej z tego telefonu dzwonił w trakcie lotu także do brata, Jarosława Kaczyńskiego.

TOK FM PREMIUM