Najnowocześniejsze na świecie laboratorium lotnicze powstanie w Zielonce

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i konsorcjum Polonia Aero podpisały dziś umowę dotyczącą budowy najnowocześniejszego na świecie laboratorium lotniczego. Kompleks ma powstać w podwarszawskiej Zielonce i będą w nim testowane m.in. nowe technologie potrzebne do produkcji turbin samolotowych. Badania będą tam prowadzić także studenci.

- Turbiny to urządzenia, które razem z wentylatorami są odpowiedzialne nawet za 70 procent mocy silników - tłumaczył w rozmowie z TOK FM Krzysztof Krystowski, prezes firmy Avio Polska, która wchodzi w skład konsorcjum. Jednocześnie turbiny odpowiadają również za wydzielanie przez samoloty do atmosfery gazów cieplarnianych, związków azotu i hałas. - Dlatego obecnie jest bardzo duży nacisk na rozwój tych elementów silnika - mówił prezes Krystowski.

Laboratorium, które ma powstać w Zielonce jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie. Ma to być najnowocześniejszy obiekt tego typu na świecie. Znajdzie się w nim m.in. specjalna komora badawcza przez którą będzie przepływało powietrze z prędkością 80m3/sek. Zainstalowane w niej urządzenia będą miały tak dużą moc, że byłyby w stanie w ciągu sekundy zrobić próżnię w przeciętnej wielkości kawalerce. Aparatura będzie też mogła wytworzyć w pomieszczeniu takie ciśnienie, jakie panuje 100 metrów pod powierzchnią wody.

Całe laboratorium będzie przy tym zużywało tyle prądu, ile kilkunastotysięczne miasto.

Badania nie tylko do szafy

W skład konsorcjum Polonia Aero - oprócz firmy Avio Polska - weszły także: Politechnika Warszawska, Wojskowa Akademia Techniczna i Wojskowe Zakłady Lotnicze.

Dla uczelni udział w tym przedsięwzięciu to duża szansa. Z aparatury która znajdzie się w ośrodku będą mogli korzystać bowiem zarówno pracownicy naukowi, jak i ich studenci. - Jeżeli ktoś będzie chciał prowadzić badania czy pisać pracę, będzie mógł to robić nie tylko teoretycznie, ale też praktycznie właśnie w tym laboratorium. - mówił po podpisaniu umowy pełnomocnik rektora Wojskowej Akademii Technicznej Dariusz Pomaski.

Projekt ma łączyć wiedzę i doświadczenia naukowców z polskim i światowym przemysłem lotniczym. - Do tej pory efektem wielu badań były jedynie książki, które leżą gdzieś w szafie. Nam zależy, żeby badania nie były robione dla samych badań, ale żeby w ich wyniku powstawały polskie produkty - podkreśla minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

Inwestycja ma być gotowa do 2012 roku i będzie kosztowała niemal 50 mln euro. Trzy czwarte tej sumy sfinansuje unijny Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka.

DOSTĘP PREMIUM