Jean Hatzfeld laureatem nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego [WIDEO]

Jean Hatzfeld - autor książki "Strategia antylop" - jest laureatem Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego. Książkę ukazała się nakładem wydawnictwa "Czarne". - To książka o trudnym pojednaniu po krwawej wojnie domowej w Ruandzie - powiedziała przewodnicząca jury, Małgorzata Szejnert.

Jury pod przewodnictwem dziennikarki i pisarki Małgorzaty Szejnert (zasiedli w nim: antropolog kultury Joanna Bator, pisarka i krytyk literacki Iwona Smolka, reżyser i scenarzysta Maciej Drygas oraz szwedzki tłumacz literatury polskiej, slawista i romanista Anders Bodegard) wybierali w tym roku spośród 50 nadesłanych książek 38 autorów polskich i 12 zagranicznych. Wśród pięciorga finalistów nominowanych do Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego znalazło się dwóch polskich i troje zagranicznych reporterów.

Jak wygląda życie dwanaście lat po ludobójstwie

"Strategia antylop" to trzecia książka Hatzfelda dotycząca rwandyjskiej wojny domowej, podczas której w 1994 roku z rąk Hutu zginęło ponad milion przedstawicieli ruandyjskiej mniejszości - Tutsich; zabójcy i ofiary przed rzezią byli często sąsiadami.

W dwóch pierwszych, nie przetłumaczonych na polski książkach, "Dans le nu de la vie. Recits des marais rwandais" oraz "Une saison de machettes" - autor udziela głosu zabójcom i ich ofiarom, odsłaniając przed czytelnikiem świat pełen niewyobrażalnego okrucieństwa. Opisuje historie mieszkańców konkretnej wioski - Nyamata. Jej mieszkańcy dwanaście lat po ludobójstwie próbują opisać, jak teraz wygląda ich życie. W "Strategii antylop" Hatzfeld wraca do Rwandy, by raz jeszcze porozmawiać z przedstawicielami obu stron, po tym jak część Hutu została wypuszczona z więzienia lub wróciła z wygnania w Kongu. Tutsi muszą na nowo przyjąć ich jako sąsiadów.

Laureat nagrody im. Kapuścińskiego o reportażu i przewadze faktów nad fabułą

"Czy pojednanie oznacza zdradę wobec ofiar zbrodni?"

- Jak radzą sobie z pojednaniem? Czy możliwe jest prawdziwe przebaczenie? Czy pojednanie oznacza zdradę wobec ofiar zbrodni? To niektóre pytania, jakie stawia Hatzfeld. W przyjętej przez siebie konwencji mininarracji jest wierny swoim informatorom - sprawia, że niemal widzimy ich twarze, słyszymy ich głosy, poznajemy sposób formułowania myśli - mówiła Szejnert.

Jean Hatzfeld odebrał w niedzielny wieczór czek na 50 tys. zł, a 15 tys.zł dostał tłumacz - Jacek Griszczak. Laureat nagrody (ur. 1949) - przez wiele lat był korespondentem "Liberation". Opisywał powstanie "Solidarności" w Polsce, upadek muru berlińskiego i reżimu Ceauescu. Trzy lata spędził w byłej Jugosławii, został ranny podczas ostrzału Sarajewa. W 1994 r. wyruszył do Ruandy. Za "Strategię antylop" otrzymał w 2007 r. Prix Medicis.

Międzynarodowa Nagroda imienia Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki jest formą wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.

Nagrodę ustanowiła Rada Miasta Stołecznego Warszawy. Współorganizatorem konkursu jest "Gazeta Wyborcza", a patronem honorowym żona wybitnego reportażysty, Alicja Kapuścińska.

DOSTĘP PREMIUM