Polak woli jeździć po dziurach, niż zapłacić za lepszą drogę

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", prawie 70 proc. Polaków woli jeździć dziurawymi drogami ekspresowymi, byle były za darmo. Reszta kierowców zgodziłaby się na wprowadzenie opłaty - wynika z sondażu GfK Polonia opublikowanego w dzienniku.

Za korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych płacą teraz tylko kierowcy ciężarówek. Pojazdy osobowe poruszają się za darmo. Kierowcy płacą tylko za wjazd na autostradę - opłata jest pobierana na bramkach.

Od nowego roku ma zacząć obowiązywać elektroniczny system poboru opłat. Obejmie w sumie ponad 9 tysięcy polskich tras. Nie ma jednak na razie planów, by rozszerzyć zakres pobieranych opłat na kierowców samochodów osobowych.

Według sondażu większość z nas (61 procent) chciałaby finansowania budowy dróg w całości przez państwo. 12 procent uważa, że powinno się je finansować poprzez wykupywanie winiet przyklejanych na szybę. Tyle samo badanych wskazywało na jednorazowe opłaty na bramkach.

76 procent respondentów - z grupy akceptującej wprowadzenie opłat - byłaby w stanie zaakceptować koszt w wysokości 10 groszy za kilometr drogi; 18 procent - dwa razy tyle. Więcej w "Rzeczpospolitej".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM