Kraków zagrożony. Stan alarmowy na Wiśle przekroczony o 3 metry

Stale podnosi się poziom Wisły w Krakowie. Wodowskaz w Bielanach nad ranem sygnalizował przekroczenie stanu alarmowego o 308 centymetrów - to o metr więcej w stosunku do wczorajszych pomiarów.

Stan alarmowy na Wiśle pod Wawelem

Wczoraj na zakolu pod Wawelem zamontowano specjalne zapory przeciwpowodziowe. Krakowianie od rana z niepokojem obserwują okolice mostu dębnickiego.

Sytuacja powodziowa w Małopolsce zachodniej jest stabilna. Wody w Wiśle nie przybywa. Dziś rano jej poziom wynosił 7 metrów 97 centymetrów. Powoli zaczęła opadać Soła. Niestety cały czas pod wodą jest kilkadziesiąt domów w gminie Brzeszcze: w Jawiszowicach, Wilczkowicach, Skidzyniu. W nocy zaczęły ptrzeciekać treż wały w dzielnicy Oświęcimia Kamieniec. Wylała też Przemsza w Gorzowie.

Niestety na zachodzie regionu spore kłopoty czekają na kierowców. Zamknięty jest wjazd do Oświęcimia od strony Chrzanowa. Na drodze 933 pod wiaduktem kolejowym przy wjeździe do miasta jest 2-metrowe rozlewisko. Na tej samej trasie zamknięty został most na Wiśle na granicy województ w Brzeszczach - Jawiszowicach. Cały czas nieczynne są też przeprawy przez Sołę w miejscowościacj Kęty - Podlesie, Bielany i Łęki.

Rozlewisko blokuje też drogę 28 Zator - Wadowice w miejscowości Rudze. W powiecie wadowickim zamknięta jest też droga Krzywaczka - Skawina.

Wioski ewakuowane, woda paraliżuje Małopolskę i Śląsk

DOSTĘP PREMIUM