Dramat zatopionych wsi k. Kraśnika. Woda wciąż się podnosi

Władze Powiatu Kraśnickiego (woj. lubelskie) organizują pomoc dla mieszkańców 3 wsi, zalanych po wczorajszym przerwaniu wału na Wiśle w Gminie Annopol. Woda zniszczyła zabezpieczenia na prawie 30-metrowym odcinku i spowodowała zalanie miejscowości: Popów, Bliskowice i Świeciechów.

Na zalanych terenach pojawiły się powiatowe służby sanitarne, by nie dopuścić do ewentualnego skażenia. Walczący z żywiołem strażacy z Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej, policjanci, przedstawiciele samorządów i mieszkańcy ciągle układają nowe zapory, uszczelniają wjazdy do posesji i studzienki kanalizacyjne. W zalanych miejscowościach wyłączono prąd.

W związku z przerwaniem wału utworzono też dodatkowy sztab przy plebanii parafii rzymsko-katolickiej w Świeciechowie. W pracach cały czas uczestniczą służby powiatowe, których przedstawiciele pełnią całodobowe dyżury w Kosinie i Świeciechowie oraz w budynku Starostwa Powiatowego Kraśniku. Nikt nie ukrywa, że sytuacja jest dramatyczna, bo wbrew wcześniejszym sygnałom poziom wody zamiast opadać ciągle się podnosi. Wciąż trwa walka o wały w rejonie Kosina, Zabełcza i Janiszowa. Akcją, na miejscu, dowodzi Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku.

TOK FM PREMIUM