Wał w Dobrzykowie jest wysadzany [WIDEO]

Sztab kryzysowy podjął decyzję o wysadzeniu wału w okolicach przepompowni w Dobrzykowie koło Płocka. Nastąpiły już trzy wybuchy. Planowanych jest sześć kolejnych.

Polska pod wodą: czytaj naszą relację na żywo

Wysadzenie wału ma umożliwić powrót części wody do koryta głównego Wisły - poinformowała rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały. W okolicach Dobrzykowa została wzniesiona tak zwana przegroda dolinowa, czyli wał z piasku, który ma zagrodzić drogę wodzie napływającej z okolic Świniar i uchronić przed ewentualnym zalaniem lewobrzeżną część Płocka. Wysadzenie wału przez saperów - o czym zdecydował sztab kryzysowy - ma spowodować, by przegroda dolinowa wytrzymała.

Wysadzanie wału w Dobrzykowie - zobacz galerię zdjęć

Jacek Kozłowski powiedział w TVP Info, że Dobrzyków jest ciągle zagrożony. Po tym, jak wczoraj wody Wisły przerwały wał przeciwpowodziowy, wybudowano tam wał z worków z piaskiem, przy którym pracują żołnierze, strażacy i ochotnicy. Wał ten może jednak zostać przerwany i wtedy miejscowość zostanie zalana. Trwa ewakuacja mieszkańców.

W akcji ratowniczej uczestniczy wojsko. Kozłowski powiedział, że w rejon wsi Świniary mają przylecieć ciężkie śmigłowce z pułku kawalerii powietrznej, z których będzie zrzucany gruz do zasypania wyrwy w wale nad Wisłą. W ewakuacji mieszkańców okolicy uczestniczą wojskowe transportery pływające i łodzie Straży Granicznej, ściągnięte znad morza.

Dobrzyków- wysadzanie wału przeciwpowodziowego

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM