Rodziny katyńskie chcą zaskarżyć Rosję do Trybunału w Strasburgu

Rodziny ofiar Katynia rozważają możliwość złożenia nowego pozwu przeciwko Rosji do Trybunału w Strasburgu. Pełnomocnik rodzin, mecenas Ireneusz Kamiński wyjaśnia, że pozew mógłby dotyczyć zaniechania ścigania odpowiedzialnych za zbrodnie na polskich jeńcach.

Ireneusz Kamiński powiedział, że warunkiem postawienia takiego wniosku byłaby pewność, że żyją jeszcze w Rosji odpowiedzialni za mord na Polakach. Gdyby okazało się, że żyją, to byłoby możliwe ich ściganie, gdyż zbrodnia katyńska, jako zbrodnia wojenna i zbrodnia przeciwko ludzkości, nie podlega przedawnieniu.

Pomysł postawienia zarzutu Rosji pojawił się po orzeczeniu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie Kononow przeciw Łotwie. Łotewski partyzant Wasilij Kononow, współpracujący z Armią Czerwoną w czasie II wojny światowej, pacyfikował jedną z łotewskich wsi. W 2004 roku łotewski sąd skazał go na 20 miesięcy więzienia. Skazany wniósł skargę do Strasburga twierdząc, że jego czyn uległ przedawnieniu. Europejscy sędziowie uznali jednak, że zbrodnia wojenna, jakiej się dopuścił, nie ulega przedawnieniu.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM