Więźniowie pomagają w walce z powodzią

Tylko wczoraj prawie 6 tysięcy więźniów na terenie całej Polski było zaangażowanych w walkę z powodzią. W tym celu został uruchomiona specjalna całodobowa linia telefoniczna, która przyjmuje zapotrzebowanie na tego rodzaju pomoc nie tylko od wojewodów, ale również samorządowców.

Polska pod wodą: czytaj naszą relację na żywo

Jak pomóc powodzianom?

Jak zapewnia minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, w akcji przeciwpowodziowej udział biorą tylko więźniowie, którzy mają niewielkie wyroki lub też pozostała kara do odbycia jest niewielka. Wśród nich są osoby skazane za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu czy za niepłacenie alimentów. Kwiatkowski zaznacza, że do tej pory nie było sygnałów o próbach ucieczki skazanych.

Jak podkreśla minister Kwiatkowski, więźniowie w akcji uczestniczą dobrowolnie. Oprócz pomocy na wałach zostało również uruchomione wsparcie w samych więzieniach poprzez m.in. przygotowywanie posiłków dla wszystkich, którzy uczestniczą w akcjach umacniania wałów przeciwpowodziowych - tłumaczy minister Kwiatkowski. Dodaje, że w kilku miejscach z zapasów Służby Więziennej wydano zapasy potrzebującym.

Jak zapowiedział szef resortu sprawiedliwości, na jutro zaplanowana jest specjalna narada kadry kierowniczej Służby Więziennej, podczas której wspólnie z dyrektorami okręgowymi z całej Polski omówiony zostanie nie tylko dalszy zakres prac, ale także zakres pomocy więźniów w usuwaniu skutków powodzi.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM