Powódź niesie zarazki: Sanepid radzi jak uniknąć niebezpieczeństwa

Woda w zalanych studniach i zbiornikach nie nadaje się do picia, przygotowywania posiłków ani do mycia się - ostrzega Sanepid. Skażoną wodę trzeba wypompować, wydezynfekować ściany oraz dno studni i poczekać aż woda kilkakrotnie do niej napłynie. Dopiero wtedy można ją zbadać mikrobiologicznie i ocenić czy jest już czysta. Zrobi to sanepid.

Jak wyjaśnia Ewa Krawczyk z powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Łodzi chodzi o studnie kopane przy indywidualnych gospodarstwach, bo tym wierconym na dużych głębokościach zanieczyszczenie raczej nie grozi.

Gnijąca roślinność, padłe zwierzęta i dodatnia temperatura sprzyjają rozwijaniu się niebezpiecznych dla zdrowia i życia chorobotwórczych bakterii. Zetknięcie z nimi grozi salmonellozą, durem brzusznym, zapaleniem wątroby typu A, czerwonką i innymi chorobami tzw. brudnych rąk.

Do spożycia - o ile to możliwe - trzeba używać wód stołowych, butelkowanych albo wód z cysterny, z reguły podstawianych przez gminy. Surowe owoce i warzywa umyjmy w przegotowanej wodzie. Takiej samej używajmy do mycia zębów.

Zalane lub zawilgocone produkty nie nadają się do jedzenia nawet jeżeli nie wyglądają na zepsute. Jeżeli nie ma dostępu do lodówki, mięso, wędliny, ryby, przetwory mleczne i tłuszcze najlepiej przechowywać w temperaturze poniżej 8 stopni Celsjusza w suchych i szczelnych opakowaniach.

Teren trzeba będzie odkazić zwłaszcza wtedy gdy woda, która go zalała miała kontakt z cmentarzem czy też w okolicy wylało szambo. Zajmują się tym specjalistyczne firmy DDD (dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja) przy pomocy hydronetki i substancji dezynfekcyjnych.

Część zalanych czy podtopionych domów może się już nie nadawać do ponownego zamieszkania. Stojąca długo woda spowoduje gnicie mebli, ścian i podłóg. Przed ich użyciem trzeba je wysuszyć, oczyścić i zdezynfekować. Niektóre meble, podłogi czy panele prawdopodobnie będą nadawały się tylko do wyrzucenia.

Fundusze przeznaczone na sfinansowanie najpilniejszych wydatków związanych z usuwaniem skutków powodzi - w tym środków dezynfekcyjnych - są przekazywane do gmin i powiatów. Pieniądze pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM