Gronkiewicz-Waltz: Wały w Warszawie mocno nasiąknięte

Woda na Wiśle w stolicy cały czas opada. Do zejścia poniżej stany alarmowego brakuje jeszcze ponad pół metra - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Według niej nie można jeszcze mówić, że sytuacja jest stabilna, ponieważ wały przeciwpowodziowe są mocno nasiąknięte.

NA ŻYWO: Wielka fala dociera na północ Polski

Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła w Sygnałach Dnia w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że Warszawa, jako ogromne miasto, ma wiele kanałów, które nadal mogą wylewać. Przypomniała niedzielne wydarzenia z Portu Praskiego, w pobliżu którego odkryto kanał burzowy z lat 70.

Zdaniem pani prezydent, problem mogą stanowić nasiąknięte wały przeciwpowodziowe, które od kilku dni muszą zmagać się z ogromnymi masami wody.

Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że na przeszkodzie w skutecznym zabezpieczaniu miast przed skutkami powodzi stoi polskie prawo. Według prezydent Warszawy należy je jak najszybciej zmienić, aby móc sprawnie budować nowe wały. W związku z tym, Gronkiewicz-Waltz liczy na szybkie prace nad specjalną ustawą w Sejmie.

Powódź w Warszawie na warszawa.gazeta.pl

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM