"Wprowadzenie ustaw pomagających powodzianom jest konieczne!" prof. Zoll w TOK FM

- Trzeba wprowadzić ustawy, które mają ułatwić wykup gruntów pod budowę obiektów hydrotechnicznych, bo za 10-15 lat, a może wcześniej, będziemy mieli powtórkę z rozrywki - mówił w Poranku Radia TOK FM prof. Andrzej Zoll, były prezes TK.. - Po trzynastu latach niewiele się nauczyliśmy - ocenił.

Tysiące Polaków żyje na terenach zalewowych, a jednak władza publiczna wydawała pozwolenia na budowanie w tych ryzykownych miejscach. - Czy te decyzje mogą być podstawą do jakiś roszczeń ze strony osób, które otrzymały takie pozwolenia, mimo zwiększonego ryzyka? - pytał w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski. - Pytanie jest takie, czy te osoby zdawały sobie sprawę z tego, że starają się na zezwolenia budowy na terenach zalewowych, bo wtedy ryzyko się jednak w jakiś sposób rozkłada - odpowiadał prof. Andrzej Zoll. - Jeżeli nie było wiadome, że to są tereny zalewowe, to wtedy odpowiedzialność władzy publicznej za wydanie takiego zezwolenia obciąża państwo - dodał. - Myślę jednak, że tutaj to ryzyko jest rozłożone - zaznaczył były prezes Trybunału Konstytucyjnego. - Zaniedbania ze strony władz publicznych dotyczą osób, które nabyły nieruchomość i nie pochodzą z tych terenów, bo ci którzy są tam zakorzenieni świetnie wiedzą, że to tereny zalewowe. Osoby, które przybyły na dany teren nie mają tej świadomości - tłumaczył prof. Zoll.

Czy to może być podstawa do roszczeń obywateli wobec państwa, za tego typu nie odpowiedzialne decyzje? - Za nieodpowiedzialne decyzje skarb państwa ponosi odpowiedzialność. Z tym, że oczywiście są komplikacje związane z roszczeniami, problem badania odpowiedzialności - mówił gość Poranka Radia TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM