Rząd da powodzianom 2 mld złotych na odbudowę domów

Mamy 2 mld złotych do dyspozycji, aby natychmiast uruchomić mechanizm pomocy dla powodzian - poinformował premier Donald Tusk. Dodatkowe pieniądze mają też znaleźć ministrowie w swoich resortach.

Pieniądze mają pójść między innymi na remont lub odbudowę zniszczonych w skutek powodzi domów. 2 mld mają pochodzić przede wszystkim z rezerwy budżetowej przeznaczonej na dopłatę do unijnych projektów.

Tusk: Na pomoc dla powodzian mamy 2 miliardy

Ale kolejne środków na pomoc powodzianom mają też szukać ministrowie w rezerwach celowych w swoich resortach. Szef rządu już wydał im takie polecenie. W ten sposób - jak podkreślał Donald Tusk na konferencji prasowej przed posiedzeniem rządu - nie zostanie zwiększony deficyt budżetowy. - Powódź spowodowała, że niektórzy zapominają o tym, co się dzieje wokół nas na świecie i że musimy być odpowiedzialni za pomoc dla ludzi i za bezpieczeństwo całego państwa, w tym bezpieczeństwo finansowe. To oznaczało potrzebę przesunięcia środków w obrębie budżetu, a nie zwiększania zadłużenia, bo to byłaby pomoc fałszywa - mówił Donald Tusk podczas konferencji prasowej przed posiedzeniem rządu.

Premier zaznaczył też, że na Radzie Ministrów jeszcze dzisiaj zostanie przygotowany precyzyjny mechanizm wydawania tych środków. Z kolei marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapowiedział, że zwoła w trybie pilnym posiedzenie sejmowej komisji finansów publicznych, która będzie musiała zaopiniować zmiany w budżecie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM