Intymne zdjęcia w sieci - surowsza kara

Surowsza kara i bardziej precyzyjne prawo. W czerwcu wchodzą w życie zupełnie nowe przepisy dotyczące m.in. rozpowszechniania w sieci zdjęć czy filmów o treści intymnej. Chodzi o nowy artykuł 191a Kodeksu Karnego.

Śledczy wielokrotnie mieli do czynienia z sytuacjami, gdy ktoś publikował czy groził opublikowaniem w sieci zdjęć czy filmów o treści intymnej. W Lublinie był przypadek młodego chłopaka, który rozstał się z dziewczyną. - Chciał, żeby do niego wróciła. Posiadał jej zdjęcia intymne i groził, że je opublikuje i roześle znajomym - mówi Marek Zych, zastępca szefa w Prokuraturze Rejonowej Lublin Północ. Zawiadomienie złożyła pokrzywdzona; oskarżony ostatecznie dobrowolnie poddał się karze.

Do tej pory takie przestępstwa były najczęściej kwalifikowane z art. 212 Kodeksu Karnego, czyli jako zniesławienie. Zgodnie z prawem, grozi za to do 2 lat więzienia. Nowy przepis zaostrza karę. Teraz za taki czyn, zgodnie z nowym art. 191a, będzie można trafić za kratki nawet na 5 lat. - Ten przepis pozwoli już na jednoznaczne, jednolite postępowanie w każdej tego typu sprawie - dodaje prokurator Zych.

Nowe przepisy wchodzą w życie 8 czerwca.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM