Według urzędników MSWiA miały być jedynie podtopienia. Premier: Nie mam pretensji
W niedzielę, 16 maja - pomimo, że na rzekach na południu kraju niebezpiecznie podnosił się poziom wody, a pierwsze budynki były już zalewane - z MSWiA płynął uspokajający komunikat. W informacji rozesłanej wtedy do mediów czytamy, że "sytuacja hydrologiczna w kraju jest stabilna". - W tym momencie nie występuje zagrożenie powodziowe - uspokajała rzecznik prasowa resortu Małgorzata Woźniak i informowała o niewielkich podtopieniach piwnic w województwach opolskim, małopolskim, śląskim i podkarpackim. Teraz tłumaczy, że ta "uspokajająca" informacja dotyczyła tylko koryt głównych polskich rzek, a te wtedy nie wskazywały na stan alarmowy.
Ale w niedzielę nie była to jedyna taka informacja. Mimo ostrzeżeniach o intensywnych opadach deszczu na południu kraju i o wzrastającym poziomie wody w rzekach wydanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - hydrolog Marianna Sasin w wywiadzie dla Informacyjnej Agencji Radiowej stwierdziła, że o "wielkiej wodzie nie ma mowy, gdyż pojemność retencyjna rzek doprowadzi jedynie do lokalnych podtopień". - Te opady do niedzielnego poranka jeszcze nie stanowiły zagrożenia. Więc w tamtej chwili nie było mowy o powodzi - wyjaśnia teraz w rozmowie z TOK FM Marianna Sasin.
Miller: Wiedziałem o zagrożeniu, a komunikatów dla mediów nie dostaję
Tymczasem szef MSWiA Jerzy Miller przyznał dzisiaj, że już w niedzielę wiedział o tak poważnej sytuacji na rzekach. Dlaczego więc nie dotarły do mediów? - Media na południu widziały, co się dzieje - twierdził Miller, a pytany o uspokajające komunikaty płynące z MSWiA zauważył, że nie dostaje informacji skierowanych do dziennikarzy. - Akurat 16 maja byłem nad Rabą w Małopolsce i wiem co tam się działo. Gdy przejeżdżałem mostem nad odnogą zbiornika retencyjnego w Dobczycach to sam się przeraziłem, bo tak wysokiego stanu wody w tym zbiorniku, jak długo żyję - nie widziałem - mówił.
Premier: Klęski żywiołowe trudno przewidzieć
- Nie mam do nikogo pretensji o to, że deszcz był tak intensywny, że prognozy okazały się nietrafione - stwierdził z kolei premier Donald Tusk. - Klęski żywiołowe mają to do siebie, że przewidzieć je i ich skalę jest bardzo trudno - dodawał.
Premier zapowiedział jednak, że między innymi w tej sprawie będzie przeprowadzona kontrola. Być może zleci też przeprowadzenie audytu zewnętrznego.
DOSTĘP PREMIUM
- PiS nie zdąży zamieszać przy wyborach? Ekspert podaje ważne terminy i mówi o "ciszy legislacyjnej"
- F-16 raczej nie dla Ukrainy. Ale jest inny pomysł. "Unikamy wielomiesięcznego szkolenia pilotów"
- W czym tkwi sukces PiS? "Morawiecki to nie polityk, ale korporacyjny technokrata"
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Nie tylko willa. MEiN przeznaczył 500 tys. złotych na docieplenie kościoła. "Tą sprawą powinny zająć się służby"
- Odmówili zakupu biletu dla dziecka. Chcieli je zostawić na lotnisku. "Nigdy nie widzieliśmy czegoś podobnego"
- Kaczyński udobruchał Sikorskiego, ale złe prawo zostało. Biznes w strachu. "Szkodnictwo gospodarcze"
- Horror w schronisku pod Nowym Tomyślem. "Policja znalazła martwe psy w budach i lodówkach"
- Pierwszy uchodźca klimatyczny. Przetarł szlaki ale zapłacił za to wysoką cenę
- "Jesteśmy w Kijowie, by pokazać silne wsparcie UE". Wizyta liderów Komisji Europejskiej w Ukrainie