70 mln złotych na rozwój humanistyki

PRZEGLĄD PRASY. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego kończy przygotowywać Narodowy Program Rozwoju Humanistyki - informuje ?Rzeczpospolita?. Gazeta podaje, że na ten cel w 2011 roku pójdzie 70 mln złotych.

Program ma służyć dofinansowaniu badań humanistycznych, które nie mogą uzyskać wsparcia z Unii Europejskiej, tak jak nauki ścisłe i techniczne.

- Wspieraniu badań na rzecz rozwoju nowych technologii musi towarzyszyć rozwój nauk humanistycznych, które pozwolą człowiekowi i społeczeństwu odnaleźć się w świecie nowoczesnej cywilizacji technologicznej - mówi "Rzeczpospolitej" Barbara Kudrycka, minister nauki.

Program ma się składać z kilku części, przede wszystkim finansowania badań, które prowadzą do powstania ważnych dla kultury i dziedzictwa narodowego dzieł. Chodzi tu np. o publikacje źródeł historycznych dotyczących Polski i jej miejsca w świecie. - Szczególnie zależy nam na wspieraniu wieloletnich badań nad kulturą i dziedzictwem narodowym, np. takich, które prowadzą do powstawania kolejnych tomów "Polskiego słownika biograficznego" - mówi Kudrycka.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" .

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM