Złodziejowi obrazu Moneta "Plaża w Pourville" grozi 10 lat

10 lat więzienia grozi Robertowi Z., podejrzanemu o kradzież obrazu Claude'a Moneta "Plaża w Pourville" z poznańskiego Muzeum Narodowego. Prokuratura, po niespełna półrocznym śledztwie, skierowała do sądu akt oskarżenia.

Na początku maja śledczy mieli już komplet opinii - wśród nich opinię biegłych lekarzy, którzy podejrzanego poddali 6-tygodniowej obserwacji psychiatrycznej w szpitalu. - Robert Z. w czasie popełniania przestępstwa miał zachowaną zdolność do rozpoznania czynu i pokierowania swoim postępowaniem - powiedziała Radiu Merkury rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur -Prus - Oznacza to, że może on ponosić pełną odpowiedzialność karną - dodała.

Robert Z. jest podejrzany o to, że we wrześniu 2000 roku ukradł obraz wart 7 milionów dolarów. Przechowywał go przez blisko 10 lat w domu w Olkuszu. Kryminalni trafili do niego, gdy okazało się, że ślady linii papilarnych zabezpieczone na miejscu kradzieży są identyczne ze śladami Roberta Z. z innej sprawy kryminalnej. Mężczyznę zatrzymano w styczniu.

Obraz Moneta jest ciągle w renowacji. Dla publiczności zostanie wystawiony dopiero na jesieni.

DOSTĘP PREMIUM