Dramatyczna sytuacja w Jaśle: 12 tys. ludzi zagrożonych zalaniem

Prawie cale Podkarpacie walczy z wysoką wodą. Szczególnie dramatyczna sytuacja panuje w Jaśle, gdzie blisko 12 tys. mieszkańców zagrożonych jest zalaniem. Woda, która przelewa się przez wały nie wdarła się tylko do samego centrum miasta.

Zobacz aktualna prognozę pogody >>>

Policja apeluje aby kierowcy nie wjeżdżali do miasta, bo ulice są zablokowane. Rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców. Autobusy podstawiono na osiedla położone nad Ropa, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza.

Groźne Ropa i Wisłoka

Jak powiedział w TVN24 Maria Kurowska, burmistrz Jasła, ewakuacją może być objęte nawet 6 tys. mieszkańców z 12 tys. zagrożonych zalaniem. - Woda wdarła się do miasta, płynie ulicami, jest wszędzie, nie ma jej tylko w centrum. Do miasta dotarła fala wezbraniowa aż z Gorlic. Najgorzej jest na terenach nad Ropą i Wisłoką - mówi Kurowska i apeluje o wszelką pomoc.

Na wodowskazie w Topolinach Ropa przekracza o 2,5 metra stan alarmowy. Najgorsza sytuacja jest na osiedlu rafineryjnym - już podtopione są dwa bloki. Ludzie jednak nie chcą się ewakuować. Źle jest też na osiedlu Niegłowice. Woda przelała się też przez wały w dzielnicy Gadki, która najmniej w Jaśle ucierpiała podczas majowej powodzi. Ludzie są zrozpaczeni. Cały czas jednak pracują na wałach. Układają worki z piaskiem i ani myślą o ewakuacji. Nieczynny jest już wiadukt na obwodnicy. W rejon Jasła lecą śmigłowce.

W Trzcinicy k. Jasła Ropa częściowo zalała przygotowywany do otwarcia 3 lipca skansen archeologiczny "Karpacka Troja". - Ok. dwumetrowa fala zalewa budynek główny obiektu oraz położony obok niego park archeologiczny. W tej chwili trudno ocenić straty. Niewiadomo nawet, co udało się ocalić - powiedział dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski.

Alarmy powodziowe na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu alarmy powodziowe dotyczą powiatów: dębickiego, sanockiego dla gmin: Zarszyn, Sanok, Zagórz, rzeszowskiego dla gminy Boguchwała, przeworskiego, jarosławskiego, łańcuckiego, mieleckiego, leżajskiego, ropczycko-sedziszowskiego, strzyżowskiego; stalowowolskiego dla gmin: Stalowa Wola, Pysznica, Radomysł n/Sanem, Zaleszany, tarnobrzeskiego dla gmin: Baranów Sandomierski, Gorzyce, niżańskiego dla gmin: Nisko, Krzeszów, Ulanów, Rudnik n/Sanem oraz Rzeszowa. W kolejnych 6 są wprowadzone pogotowia przeciwpowodziowe.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że jeszcze przez dłuższy czas będzie utrzymywał się wysoki poziom wody na Wiśle.

IMiGW o prognozie na najbliższy tydzień

W Małopolsce i na Podkarpaciu na Wiśle również spodziewane są wzrosty poziomu wody powyżej stanów alarmowych. W miejscach przerwanych obwałowaniem możliwy ponowny wpływ wody na tereny poprzednio zalane. Gwałtowne wzrosty poziomu wód przewidywane są także na Śląsku.

DOSTĘP PREMIUM