Budowniczy meczetu w Warszawie powiązany z organizacjami terrorystycznymi?

"Rzeczpospolita" pisze o powiązaniach Samira Ismaila - prezesa Ligi Muzułmańskiej w RP - organizacji, która buduje meczet na warszawskiej Ochocie.

Dziennik zauważa, że Liga należy do Federacji Islamskich Organizacji w Europie. Federacją do niedawna kierował Ahmed Al-Rawi, który w 2004 roku podpisał deklarację popierającą ataki na wojska koalicji w Iraku.

Z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika także, że w styczniu ubiegłego roku Samir Ismail figurował na stronie Federacji jako przewodniczący sekcji wychowawczej. W trzyosobowej grupie był z nim Walid Abu Shawarib, któremu niemiecka prokuratura zarzuca związki z palestyńskim Hamasem. Wszczęła także śledztwo związane z działalnością Shawariba, które obejmuje między innymi "wspieranie organizacji znajdujących się na unijnej liście ugrupowań terrorystycznych".

"Rzeczpospolita" przypomina także, że od momentu upublicznienia informacji o budowie meczetu w Warszawie przeciwnicy tego projektu zwracają uwagę na tajemniczych sponsorów inwestycji. Samir Ismail nie chce podać ich nazwisk lub nazw. Dziennikarzy odsyłał do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które - według niego - miało kontrolować wszystkie przelewy od sponsorów. Rzeczniczka resortu informuje jednak, że ministerstwo nie posiada i nie gromadzi danych dotyczących źródeł finansowania meczetu.

Czytaj więcej: Z kim współpracował budowniczy meczetu >>>

DOSTĘP PREMIUM