Południe Polski znów walczy z powodzią

Województwa podkarpackie, małopolskie i świętokrzyskie zmagają się z drugą falą powodziową. Wisłoka przerwała wały w Jaśle - zalana jest duża część miasta. W Małopolsce po zawaleniu się mostu na Popradzie, zablokowany jest szlak kolejowy Nowy Sącz - Krynica/Muszyna. Trwa odbudowa wału przeciwpowodziowego w Świniarach w województwie mazowieckim. Cześć Sandomierza zalana.

Na Podkarpaciu stany alarmowe są przekroczone na Wisłoce, Wisłoku i Sanie. Po przerwaniu wału na Wisłoce w powiacie jasielskim zostało zalanych około 650 budynków. Ewakuowano 358 osób, w tym 21 przez śmigłowce.

Wczoraj wieczorem został też przerwany wał na rzece Jasiołka. W powiecie ropczycko-sędziszowskim uaktywniły się osuwiska w miejscowościach Zagórzyce i Łączki Kucharskie. W powiecie tarnobrzeskim woda przerwała wały przeciwpowodziowe na rzece Trześniówka i Łęg. Ucierpiały miejscowości Trześń, Gorzyce, Orliska, Wrzawy.

Wojewoda mazowiecki podjął decyzję o wprowadzeniu od jutra od godz. 13 alarmu powodziowego dla Warszawy i powiatów: warszawskiego zachodniego oraz legionowskiego. Natomiast od dzisiejszego południa obowiązuje alarm przeciwpowodziowy dla powiatów: grójeckiego, otwockiego i piaseczyńskiego.

Wojsko walczy z powodzią pod Płockiem

W Świniarach pod Płockiem działania strażaków wspierają żołnierze oraz trzy śmigłowce. Helikoptery zrzucają piasek i gruz na wyrwę w wale przeciwpowodziowy. Wyrwa ma ponad 100 m szerokości.

Poziom wody w rzekach Małopolski nadal jest wysoki. Stany alarmowe przekroczone są w 14, a stany ostrzegawcze w 11 miejscach. Nadal alarmy powodziowe obowiązują też w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu, 6 powiatach i 11 gminach, a pogotowia przeciwpowodziowe w 4 powiatach i 10 gminach. Z powodu zerwania mostu kolejowego na rzece Poprad w Nowym Sączu nieprzejezdna jest trasa Nowy Sącz - Krynica/Muszyna. Podtopione są Gorlice i gminy w powiecie gorlickim oraz Muszyna w powiecie nowosądeckim. Nieprzejezdne są szlaki kolejowe: Tarnów - Stróże, Nowy Sącz - Krynica/Muszyna (zawalenie się mostu w mieście Nowy Sącz), Stróże - Jasło. Na powyższych odcinkach brak komunikacji zastępczej z uwagi na nieprzejezdne drogi.

Ewakuacja 3 tys. osób

W gminie Szczucin (powiat dąbrowski) w miejscowości Słupiec woda rozszczelniła w nocy wał na Wiśle. Ogłoszono natychmiastową ewakuację ludności (około 3 tys. osób) z terenu gminy. W Gorlicach podtopione są budynki mieszkalne. Trwa wypompowywanie wody. W gminie Biecz (powiat gorlicki) woda podtopiła tereny nad rzeką Ropą. Przy użyciu helikoptera i pontonów ewakuowano 50 osób. Na terenie gminy wystąpiło 20 osuwisk, zalanych zostało 5 przepompowni. W gmina Łużna (powiat gorlicki) uszkodzone są 4 mosty, podtopione budynki mieszkalne i gospodarcze.

W powiecie nowosądeckim w gminie Muszyna zalane są ulice. Zalało również wsie Milik, Żegiestów, Szczawnik. Zniszczone są trzy mosty na potoku Muszynianka. Ewakuowano około 200 osób. W powiecie tarnowskim trwa wypompowywanie wody z rozlewiska w gminie Wietrzychowice. Dostarczana jest woda i żywność dla ludzi i pasza dla zwierząt. Obecnie bez prądu jest ponad 7 tys. odbiorców z Małopolski. Przy usuwaniu skutków powodzi pracuje 5578 strażaków PSP i OSP oraz 264 żołnierzy.

Część Sandomierza zalana

W Sandomierzu w Świętokrzyskiem woda zalewa prawobrzeżną część miasta. W powiecie staszowskim w gminie Połaniec woda z wyrwy wału wiślanego w Rybitwach zagraża miejscowościom Rybitwy i Ruszcza. Zalanych jest ponad 100 gospodarstw. W powiecie buskim w gminie Pacanów trwa uszczelnianie przesiąkniętych wałów. Skierowano tam 75 żołnierzy i amfibię.

Na Lubelszyźnie woda zalewa ponownie teren gminy Wilków. Nad ranem fala powodziowa przerwała tam wał. Trwa ewakuacja ludności.

Fala kulminacyjna na Warcie

Przez Górzów Wielkopolski w Lubuskiem przechodzi fala kulminacyjna na Warcie. Służby ratownicze pracują przy przesiąknięciach wałów przeciwpowodziowych.

W województwie zachodniopomorskim alarm przeciwpowodziowy obowiązuje nadal w Szczecinie i w powiatach myśliborskim i gryfińskim. Nadal zamknięta jest droga nr 120 Gryfino-Mescherin, droga gminna Krajnik Dolny-Zatoń, droga Ognica-Widuchowa.

Uruchomiono poldery na Dolnym Śląsku

Druga fala kulminacyjna, która przejdzie przez Oławę w woj. dolnośląskim będzie wyższa niż prognozowano. Wysokość fali wyniesie tam 720-735 cm a nie jak przewidywano 680-siąt. Wysoka woda wpłynie do powiatu oławskiego między drugą a szóstą rano. W niedzielę zaś po 18-stej powinna pojawić się we Wrocławiu. O 15-stej napełniany zostanie polder Lipki Oława. Ze względu na uruchomienie polderu Lipki Oława podjęta jest też decyzja o ewakuacji mieszkańców wsi Stary Górniki i Stary Otok.

Uruchomiony też został polder Blizanowice - Trestno. Wał Kotowice - Siedlce został naprawiony i jest przygotowany na przyjęcie fali. Dziś po południu zakończą się natomiast prace przy przerwanych umocnieniach w Jelczu Laskowicach. Do powiatu oławskiego wysłani zostaną dodatkowi żołnierze.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM