Południe Polski znów walczy z powodzią
Na Podkarpaciu stany alarmowe są przekroczone na Wisłoce, Wisłoku i Sanie. Po przerwaniu wału na Wisłoce w powiacie jasielskim zostało zalanych około 650 budynków. Ewakuowano 358 osób, w tym 21 przez śmigłowce.
Wczoraj wieczorem został też przerwany wał na rzece Jasiołka. W powiecie ropczycko-sędziszowskim uaktywniły się osuwiska w miejscowościach Zagórzyce i Łączki Kucharskie. W powiecie tarnobrzeskim woda przerwała wały przeciwpowodziowe na rzece Trześniówka i Łęg. Ucierpiały miejscowości Trześń, Gorzyce, Orliska, Wrzawy.
Wojewoda mazowiecki podjął decyzję o wprowadzeniu od jutra od godz. 13 alarmu powodziowego dla Warszawy i powiatów: warszawskiego zachodniego oraz legionowskiego. Natomiast od dzisiejszego południa obowiązuje alarm przeciwpowodziowy dla powiatów: grójeckiego, otwockiego i piaseczyńskiego.
Wojsko walczy z powodzią pod Płockiem
W Świniarach pod Płockiem działania strażaków wspierają żołnierze oraz trzy śmigłowce. Helikoptery zrzucają piasek i gruz na wyrwę w wale przeciwpowodziowy. Wyrwa ma ponad 100 m szerokości.
Poziom wody w rzekach Małopolski nadal jest wysoki. Stany alarmowe przekroczone są w 14, a stany ostrzegawcze w 11 miejscach. Nadal alarmy powodziowe obowiązują też w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu, 6 powiatach i 11 gminach, a pogotowia przeciwpowodziowe w 4 powiatach i 10 gminach. Z powodu zerwania mostu kolejowego na rzece Poprad w Nowym Sączu nieprzejezdna jest trasa Nowy Sącz - Krynica/Muszyna. Podtopione są Gorlice i gminy w powiecie gorlickim oraz Muszyna w powiecie nowosądeckim. Nieprzejezdne są szlaki kolejowe: Tarnów - Stróże, Nowy Sącz - Krynica/Muszyna (zawalenie się mostu w mieście Nowy Sącz), Stróże - Jasło. Na powyższych odcinkach brak komunikacji zastępczej z uwagi na nieprzejezdne drogi.
Ewakuacja 3 tys. osób
W gminie Szczucin (powiat dąbrowski) w miejscowości Słupiec woda rozszczelniła w nocy wał na Wiśle. Ogłoszono natychmiastową ewakuację ludności (około 3 tys. osób) z terenu gminy. W Gorlicach podtopione są budynki mieszkalne. Trwa wypompowywanie wody. W gminie Biecz (powiat gorlicki) woda podtopiła tereny nad rzeką Ropą. Przy użyciu helikoptera i pontonów ewakuowano 50 osób. Na terenie gminy wystąpiło 20 osuwisk, zalanych zostało 5 przepompowni. W gmina Łużna (powiat gorlicki) uszkodzone są 4 mosty, podtopione budynki mieszkalne i gospodarcze.
W powiecie nowosądeckim w gminie Muszyna zalane są ulice. Zalało również wsie Milik, Żegiestów, Szczawnik. Zniszczone są trzy mosty na potoku Muszynianka. Ewakuowano około 200 osób. W powiecie tarnowskim trwa wypompowywanie wody z rozlewiska w gminie Wietrzychowice. Dostarczana jest woda i żywność dla ludzi i pasza dla zwierząt. Obecnie bez prądu jest ponad 7 tys. odbiorców z Małopolski. Przy usuwaniu skutków powodzi pracuje 5578 strażaków PSP i OSP oraz 264 żołnierzy.
Część Sandomierza zalana
W Sandomierzu w Świętokrzyskiem woda zalewa prawobrzeżną część miasta. W powiecie staszowskim w gminie Połaniec woda z wyrwy wału wiślanego w Rybitwach zagraża miejscowościom Rybitwy i Ruszcza. Zalanych jest ponad 100 gospodarstw. W powiecie buskim w gminie Pacanów trwa uszczelnianie przesiąkniętych wałów. Skierowano tam 75 żołnierzy i amfibię.
Na Lubelszyźnie woda zalewa ponownie teren gminy Wilków. Nad ranem fala powodziowa przerwała tam wał. Trwa ewakuacja ludności.
Fala kulminacyjna na Warcie
Przez Górzów Wielkopolski w Lubuskiem przechodzi fala kulminacyjna na Warcie. Służby ratownicze pracują przy przesiąknięciach wałów przeciwpowodziowych.
W województwie zachodniopomorskim alarm przeciwpowodziowy obowiązuje nadal w Szczecinie i w powiatach myśliborskim i gryfińskim. Nadal zamknięta jest droga nr 120 Gryfino-Mescherin, droga gminna Krajnik Dolny-Zatoń, droga Ognica-Widuchowa.
Uruchomiono poldery na Dolnym Śląsku
Druga fala kulminacyjna, która przejdzie przez Oławę w woj. dolnośląskim będzie wyższa niż prognozowano. Wysokość fali wyniesie tam 720-735 cm a nie jak przewidywano 680-siąt. Wysoka woda wpłynie do powiatu oławskiego między drugą a szóstą rano. W niedzielę zaś po 18-stej powinna pojawić się we Wrocławiu. O 15-stej napełniany zostanie polder Lipki Oława. Ze względu na uruchomienie polderu Lipki Oława podjęta jest też decyzja o ewakuacji mieszkańców wsi Stary Górniki i Stary Otok.
Uruchomiony też został polder Blizanowice - Trestno. Wał Kotowice - Siedlce został naprawiony i jest przygotowany na przyjęcie fali. Dziś po południu zakończą się natomiast prace przy przerwanych umocnieniach w Jelczu Laskowicach. Do powiatu oławskiego wysłani zostaną dodatkowi żołnierze.
DOSTĘP PREMIUM
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Tu i tam kończą się podwyżki stóp procentowych. A banki przerażone. Czym?
- Nie tylko willa. MEiN przeznaczył 500 tys. złotych na docieplenie kościoła. "Tą sprawą powinny zająć się służby"
- Leonard Pietraszak nie żyje. Wybitny aktor zmarł w wieku 87 lat
- W czym tkwi sukces PiS? "Morawiecki to nie polityk, ale korporacyjny technokrata"
- Pakistan. "Ważne aresztowania" po zamachu terrorystycznym. Policja nie wyklucza, że zamachowiec nie działał sam
- "Opozycja pokazała, że jest opozycją propaństwową". Borowski: Nie możemy brać Polaków za zakładników
- "Mógłbym być mediatorem między Ukrainą a Rosją". Premier Izraela stawia jednak jeden warunek
- Pijany i agresywny ojciec opiekował się rocznym dzieckiem. Grozi mu do 5 lat więzienia
- Myśliwi będą zwolnieni z obowiązkowych badań? "Mylą dzika kompletnie ze wszystkim"