Od środy gwałtowne burze z gradem. Ale nawet 34 stopnie [MAPY]

Od środy do soboty na terenie całego kraju należy spodziewać się gwałtownych burz, połączonych z deszczem i gradem - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak mówi szef IMGW Mieczysław Ostojski, wszystkiemu towarzyszyć będzie wysoka temperatura nawet do 34 stopni w sobotę.

Zobacz pogodę na stronie IMiGW >>

Mieczysław Ostojski dodaje, że specjaliści nie są w stanie przewidzieć, czy te opady mogą spowodować podniesienie się poziomu rzek. - Ilustracją tego niech będzie przypadek Piaseczna, kiedy gwałtowna burza spowodowała właściwie zatopienie miasta, a nasze czujniki nie wychwyciły tego. Ten typ burz ma to do siebie, że są one gwałtowne i mogą występować w różnych miejscach.

Jeżeli w niedużej odległości od siebie wystąpi kilka takich burz, może mieć to wpływ na podniesienie się poziomu wody w rzekach - dodaje szef IMGW. Lokalnych opadów deszczu należy spodziewać się już od nocy z poniedziałku na wtorek.

Wysokie temperatury znaleźć również można na stronie serwisu pogodowego portalu Gazeta.pl. Tam jednak nie potwierdzają się prognozy zapowiadające burze.

Na Bałtyku silny sztorm

Synoptycy ostrzegają przed sztormem na południowym i południowo - wschodnim Bałtyku. Może spowodować go niż z ośrodkiem nad północnymi Niemcami, który pogłębia się i przemieszcza się na północny wschód. Wiatr - zarówno na Bałtyku Południowym jak i Południowo-Wschodnim - może mieć w porywach siłę 8 w skali Beauforta. Na morzu będzie widzialność dobra do umiarkowanej, lokalnie słaba. Należy liczyć się z burzami i przelotnymi opadami deszczu, miejscami mogą być one intensywne. Przewidywana temperatura w tym rejonie - od 10° do 14°C.

https://pogoda.gazeta.pl/pogoda/0,0.html#11-PL

TOK FM PREMIUM