IMGiW: Największe opady dziś w nocy

Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Mieczysław Ostojski poinformował, że fala kulminacyjna na Wiśle minęła Warszawie i zbliża się do Modlina. Według dyrektora wpłynie ona do Bałtyku między 13 a 14 czerwca.

Mieczysław Ostojski poinformował, że sprawdzają się dotychczasowe prognozy Instytutu dotyczące burz i wiążących się z tym opadów. Według jego oceny w najbliższym czasie może dochodzić do burz i gwałtownych opadów, które doprowadzą na południu kraju do podniesienia stanów rzek. Największe deszcze będą przechodzić w nocy ze środy na czwartek. W kolejnych dniach sytuacja będzie się poprawiać.

Według danych IMGW, stan Wisły w stolicy wynosi 749 centymetrów. W Modlinie może sięgnąć 860 centymetrów. Ostojski powiedział również, że na Wiśle stany alarmowe będą utrzymywać się około 3 do 4 dni. Dłużej może to potrwać na Odrze. Dodał również, że kulminacyjna fala wezbraniowa na Warcie wpływa do Odry w okolicach Kostrzynia.

Według Ostojskiego, ponownie bardzo ważnym miejscem będzie Włocławek, od którego zależeć będzie sytuacja w takich miastach jak Toruń. Dyrektor IMGW podkreślił, że jeśli na zaporze wodnej w tym mieście zrzuty będą na poziomie 5200 metrów na sekundę wtedy uda się bezpiecznie przygotować tamę na kulminacyjną falę.

Szef Instytutu powiedział, że w przypadku wysokich temperatur i niskich opadów można liczyć, iż w ciągu kilku miesięcy stan wałów się unormuje. Jednak w chwili obecnej nie można powiedzieć, że sytuacja się poprawiła na tyle, żeby mówić, iż ludzie na terenach powodziowych są bezpieczni.

DOSTĘP PREMIUM