Były szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: Powódź nie powinna zaskakiwać

PRZEGLĄD PRASY. - Powódź nie powinna zaskakiwać, a sprawny system monitorowania i analizy musi wyprzedzać zdarzenia - ocenia były szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Przemysław Guła mówi "Rzeczpospolitej", że rolą systemu jest zapewnienia takiego obiegu informacji, który nie dopuści do tego, że dochodzi do jakiegoś zagrożenia, którego nikt nie zauważył.

Były szef RCB dodaje, że w tej chwili nie ma pełnej wiedzy na temat działania systemu w czasie kiedy zbliżała się powódź dlatego nie chce jeszcze oceniać jego skuteczności. Przemysław Guła uważa, że w porównaniu z 1997 rokiem działa on znacznie lepiej. - Natomiast jeżeli z góry będziemy zakładali, że jest dobrze i bez błędów, to nigdy tego systemu nie poprawimy - mówi "Rzeczpospolitej" były szef RCB. Dodaje, że martwią go wypowiedzi niektórych polityków sfery rządowej, z których wynika, że wszystko działało super.

- My, antykryzysowcy, wiemy, że zwykle takie rzeczy (powódź - przyp. red.) dzieją się w najmniej sprzyjającym czasie, czyli np. w piątek w nocy czy niedzielę - mówił Guła. - Rolą sprawnego systemu jest zapewnienie takiego obiegu informacji, który nie dopuści do tego, że dochodzi do jakiegoś zagrożenia, którego nikt nie zauważył - mówił w wywiadzie Przemysław Guła.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" .

DOSTĘP PREMIUM