Konkurs "Kolorowe boiska" . Szkoły walczą o prawdziwy plac gry

Mają za mało uczniów by móc liczyć na "Orlika", znajdują się w malutkich miejscowościach, których nazwę niewielu zna. A jednak bez kompleksów stanęły do walki - za nami finał czwartej edycji konkursu Kolorowe Boiska, w którym małe szkoły oddalone od wielkich miast walczą o nagrodę jaką jest zbudowanie boiska sportowego. Dzieci miały plastycznie pokazać swój wymarzony obiekt.

Choć jurorzy znają już zwycięzcę, nie zdradzają jego nazwy - dzieci ze zwycięskiej szkoły dowiedzą się o wygranej dopiero w dniu zakończenia roku szkolnego.

Przyjedziemy do nich z niezapowiedzianą wizytą i powiemy o wygranej - Tatiana Mindewicz - Puacz, organizatorka konkursu i zaprasza na wystawę prac w Polskim Komitecie Olimpijskim - te prace przyjeżdżały do nas wozami strażackimi, przywozili je rodzice, proboszczowie. Niektóre są tak duże i skomplikowane, że nie można ich było wysłać, były przywożone w częściach i składane przez rodziców na miejscu.

I rzeczywiście pomysły i wyobraźnia uczestników zaskakują. Zadaniem konkursowym było narysować swoje wymarzone boisko, ale wśród nagrodzonych prac nie ma ani jednego zwyczajnego kolorowego rysunku. Za to można zobaczyć ogromne wykonane przez uczniów maskotki drużyn, boiska i piłkarzy wyrzeźbionych ze styropianu, modeliny i innych materiałów. Zresztą same boiska, które dla większości z nas wyglądają podobnie, zaskakują pomysłowością - jedna z grup umieściła swoje na wyspie, inna otoczyła je delikatną konkstrukcją metalową, dzięki której można poruszać figurki graczy niczym kukiełki w teatrze.

Walka jest zaciekła bo i nagroda wyjątkowa - zwycięska szkoła dostanie własne nowoczesne wielofunkcyjne boisko sportowe. Dla placówek, które liczą często 300 i mniej uczniów, a więc nie mogą starać się o "Orlika", to jedyna szansa na taki obiekt.

- Najfajniej pomaga się tym, którzy mają marzenia i tym, którzy naprawdę coś robią - dodaje Anna Dymna, jurorka konkursu - nam, dorosłym się wydaje, że już wszystko wiemy. A tu stajesz przy takiej pracy i przypomina Ci się jak sam marzyłeś. To jest bardzo ważne.

Wystawę konkursowych prac można oglądać do 8 sierpnia.

DOSTĘP PREMIUM