Wojska chemiczne już w czwartek będą w Wilkowie

Wojsko rusza do akcji oczyszczania Wilkowa. Chodzi o specjalny batalion chemiczny. Wójt zalanej przez powódź gminy Wilków potwierdził w rozmowie z TOK FM, że żołnierze pojawią się w gminie już w czwartek. W tej chwili trwa rozpoznanie terenu.

O tym, że w pomoc gminie Wilków włącza się wojsko wie także szef sanepidu, dr Janusz Słodziński. - Planowana jest akcja na szeroką skalę przez pluton chemiczny. Będzie to tzw. dezynfekcja szeroka. Będą dezynfekowane budynki mieszkalne, pomieszczenia gospodarcze, ale też ulice - mówi Słodziński. Przyznaje, że duża ilość związków chlorowych (chloraminy) może być niebezpieczna, ale mieszkańcy są uprzedzani o tym, jak mają się zachowywać. Co ważne, wojsko będzie używać takich stężeń, by nikomu nie zaszkodzić.

Wojewoda Genowefa Tokarska apeluje tymczasem do rodziców, by wysyłali małych powodzian na obozy i kolonie. - Mam takie sygnały, że dzieci nie bardzo chcą wyjeżdżać, a rodzice też jakby chcieli zatrzymać swoje pociechy przy sobie. A wydaje mi się, że w sytuacji ogromnego zagrożenia epidemiologicznego dobrze by było, aby dzieci jednak wyjechały - mówi wojewoda. Dodaje, że ofert wyjazdowych dla dzieci powodzian jest bardzo dużo. Tylko chętnych nie ma tylu, ilu mogłoby być.

DOSTĘP PREMIUM