Episkopat przypomniał abp. Paetzowi jego status

PRZEGLĄD PRASY. Na ostatnim posiedzeniu Konferencji Episkopatu Polski biskupi przypomnieli abp. Paetzowi, jaki jest jego status i jak powinien się zachowywać - dowiedziała się "Rzeczpospolita"

W piątek na otwarcie posiedzenia (w Olsztynie) przyjechał i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki i abp Juliusz Paetz. Tego dnia prasa pisała, że abp Gądecki miał rzekomo złożyć dymisję z powodu cofnięcia przez Watykan zakazów nałożonych na abp. Paetza w związku z oskarżeniem go o molestowanie seksualne kleryków.

Abp Paetz wyjechał jednak przed zakończeniem obrad. Nie uczestniczył we mszy we Fromborku z okazji 750-lecia kapituły warmińskiej (rocznica ta była powodem zorganizowania posiedzenia w Olsztynie) z innymi biskupami. Wg "Rz" arcybiskupowi przypomniano, iż nic się w jego statusie nie zmieniło, że jest w takim samym punkcie, w jakim był po decyzji o ustąpieniu w 2002 r. i jak w związku z tym powinien się zachowywać.

Prawdopodobnie zrobiły to władze statutowe KEP: prezydium episkopatu z abp. Józefem Michalikiem (jest w nim też abp Gądecki jako wiceprzewodniczący episkopatu) lub rada stała.

Przypomnienie było ustne, bez głosowania i wydawania dokumentów - czytamy w gazecie.

Więcej w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej" .

TOK FM PREMIUM