Bez muzyki nie piję - płacenie za muzykę w lokalach się opłaca

Gra, szumi, brzęczy i choć często jej nie zauważamy - dobrze zarabia. Chodzi o muzykę w knajpach pubach i sklepach, za którą - jak donoszą organizacje zarządzające prawami autorskimi, wciąż nie wszyscy właściciele lokali płacą. A klienci są gotowi dopłacać do trunków, żeby tylko podczas spotkania w pubie mogli słyszeć muzykę.

Podczas kontroli urzędników właściciele lokali, kiedy dowiadują się że za muzykę trzeba płacić, mówią: jak mamy płacić, to wyłączamy. - Ale nie powinniśmy utrwalać negatywnego stereotypu Polaków, którzy nie chcą płacić. Lepiej ich zapytać - ile mogą zapłacić za muzykę - komentuje Urszula Krassowska z TNS OBOP, który właśnie opublikował najnowsze badania przeprowadzone wśród klientów pubów, sklepów i lokali usługowych. Statystyki pokazują, że w zakładach usługowych zdecydowana większość klientów, bez względu na wiek, chce w lokalu słyszeć muzykę, a ponad 80 proc. badanych do 19. roku życia nie wyobraża sobie sklepu bez muzyki.

I tu pojawia się podstawowe pytanie, czy chcą za to zapłacić?

Sprawdzono to na przykładzie piwa. Średnio obliczony koszt praw autorskich z muzyki dla niewielkiego lokalu sprzedającego 300 piw tygodniowo, to kilkanaście groszy dodanych do ceny napoju. Badania pokazały, że ponad 70 proc. klientów pubów woli, by piwo kosztował nawet o 50 groszy więcej byle była muzyka.

- Zapytaliśmy także klientów lokali fryzjerskich, czy chcieliby oszczędzić złotówkę na usłudze, gdy ceną za to byłaby cisza i większość odpowiedziała, że nie. Koszt opłat za muzykę dla przykładowego zakładu fryzjerskiego to niewiele ponad sto złotych miesięcznie, a dla pubu - kilkaset - mówi Bogusław Pluta ze Związku Producentów Audio Video.

Natomiast kara za publiczne rozpowszechnianie muzyki bez opłat w celach zarobkowych to nawet do pięciu lat więzienia. Dotąd w takich sprawach zasądzano tylko wyroki w zawieszeniu lub grzywny.

Sprawę komplikuje fakt, że w kraju są aż cztery organizacji inkasujących opłaty za prawa autorskie. W Senacie czeka nowelizacja ustawy o prawach autorskich, która ma im umożliwić współpracę. Niestety nie wiadomo, kiedy ta nowe przepisy zostaną przyjęte.

DOSTĘP PREMIUM