Dożywotnia renta dla policjanta

PRZEGLĄD PRASY. Obecne przepisy pozwalają, aby policjant, strażak, czy pogranicznik mogli nawet po jednym dniu pracy otrzymać rentę do końca życia - informuje ?Dziennik Gazeta Prawna?. Na rencie jednak były funkcjonariusz może dorabiać do woli.

- Ustawodawca nie wprowadził dla funkcjonariuszy przesłanki, że do uzyskania renty konieczna jest niezdolność do pracy - mówi gazecie Katarzyna Stępnicka z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy. Oznacza to, że funkcjonariusz po przejściu na rentę może normalnie pracować na otwartym rynku pracy. Brana pod uwagę nie jest zdolność do pracy, lecz zdolność do służby.

Tu pojawia się pole do nadużyć, ponieważ wykaz chorób i schorzeń uprawniających do renty drastycznie różni się od tych w ZUS. Funkcjonariusz otrzyma rentę np. w przypadku przewklekłego zapalenia nerek, nadciśnienia, choroby wrzodowej czy przewlekłych grzybic. Przy czym renta przyznawana jest niezależnie od stażu służby.

Renta inwalidzka przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który stał się inwalidą wskutek stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu. Osoby, którym komisja lekarska MSWiA przyznaje I grupę inwalidzką, otrzymują 80 proc. tzw. podstawy wymiaru (uposażenie). Za II grupę otrzymują 70 proc., a za III grupę - 40 proc.

Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej" .

DOSTĘP PREMIUM