Są już wstępne wyniki tegorocznych matur. Dobrze poszło z matematyką

Najlepiej poszło z polskiego i rosyjskiego, zdało je 95 proc. podchodzących do tych egzaminów. Bardzo dobrze wypadły inne języki obce: jęz. angielski - 86 proc. zdawalności, niemiecki - 94 i francuski - 94. Aby zdać egzamin, trzeba było uzyskać ich co najmniej 30 procent punktów.

Paula z LO nr 1 w Bydgoszczy po wyjściu z sali popłakała się: - Jestem przeszczęśliwa, bardzo się cieszę, nie myślałam, że aż tak dobrze mi pójdzie. Z biologii 93 procent, z chemii 88. Teraz mam nadzieję, że dostanę się na moją wymarzona medycynę - cieszy się Paula.

Do tegorocznej matury podeszło ponad 350 tys. uczniów. Największa zdawalność była w liceach ogólnokształcących - tam egzamin dojrzałości zdało ponad 90 proc. abiturientów. W dalszej kolejności są technika (70 proc. zdawalność) i licea profilowane (64 proc.).

- Mam 62 procent z matmy. Jestem bardzo zadowolona, bo nic się nie uczyłam, nie miałam czasu, bo musiałam skupić się na biologii i chemii - wylicza Martyna z 1 LO. - Nie trzeba się bać matematyki na pewno na przyszły rok - dodaje Martyna.

Wyniki uzyskane na maturze są podstawą przy rekrutacji na studia. Osoby, które nie zdały egzaminu z jednego z obowiązkowych przedmiotów mogą przystąpić do poprawki w sierpniu.

Wstępną informację o wynikach tegorocznych matur można znaleźć na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: www.cke.edu.pl .

DOSTĘP PREMIUM