TVP nie będzie wspierać akcji Owsiaka. "Nie płaćcie abonamentu"

Telewizja Publiczna nie będzie wspierać niedzielnej akcji pomocy powodzianom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jurek Owsiak w liście otwartym żąda od TVP wyjaśnień i wzywa Polaków do niepłacenia abonamentu.

Szef Fundacji WOŚP twierdzi, że w sprawie akcji rozmawiał z dyrektorem telewizyjnej "Dwójki" już blisko trzy tygodnie temu. Prosił wtedy o jej medialne wsparcie. Nie spotkało się to jednak z reakcją ze strony władz Telewizji Publicznej.

- Nie mogę zrozumieć, że nie potraficie Państwo nawet odpowiedzieć na nasze propozycje w sposób, który mieści się w normalnym trybie dotyczącym takich działań. Nie doczekaliśmy się nawet odpowiedzi na list, który ponownie wysłaliśmy do Państwa. Kompletnie nie rozumiem też sytuacji, w której mówi się o działalności misyjnej Telewizji Polskiej, a w odpowiedzi na nasze postulaty słyszę tylko głuchą ciszę - napisał w liście otwartym Jurek Owsiak.

Przypomina w nim też, że idea Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy powstała w TVP2, a ostatnie badania CBOS potwierdzają, że Fundacja cieszy się najwyższym zaufaniem Polaków wśród polskich instytucji pozarządowych.

"Funkcję misyjną TVP przejęły stacje komercyjne"

Owsiak żąda od władz TVP wyjaśnień w tej sprawie. Wzywa też Polaków do niepłacenia abonamentu.

- Apeluję do wszystkich obywateli tego kraju, aby wstrzymali przekazywanie jakichkolwiek opłat za instytucję, która nie realizuje swoich podstawowych zadań - czytamy w liście. Zaznacza też, że akcja będzie prowadzona w komercyjnych stacjach telewizyjnych i radiowych. - Tym samym funkcję misyjną Telewizji Publicznej przejęły - nie po raz pierwszy - stacje komercyjne - zauważył Owsiak w liście otwartym.

4 lipca wolontariusze WOŚP będą zbierać w całym kraju pieniądze dla powodzian lipca od godzin porannych do godziny 19. Za zebrane fundusze Fundacja zmierza kupić sprzęt pozwalający likwidację skutków powodzi. Chodzi przede wszystkim o motopompy, agregatory prądotwórcze oraz specjalny sprzęt pływający. Jak zapowiada WOŚP wsparcie ma być systemowe - zakupiony sprzęt będzie jednolity i znajdował się na terenach zagrożonych powodzią, tak, aby móc skutecznie i szybko pomagać. Fundacja szacuje, że kupi nawet kilkaset urządzeń, które na jesieni zostaną rozesłane po całej Polsce.

DOSTĘP PREMIUM