Ojciec Rydzyk znalazł nowego partnera: SKOK-i

Spółka SKOK Holding S.a.r.l. została wspólnikiem firmy Geotermia Toruń, której udziały w większości należą do Fundacji Lux Veritatis ojca Tadeusza Rydzyka - donosi tygodnik ?Polityka?. Współpraca pomiędzy SKOK-ami i Fundacją nie ogranicza się jednak tylko do odwiertów geotermalnych.

Fundacja Lux Veritatis uzyskała kilka lat temu koncesję na poszukiwanie i wydobycie wód geotermalnych. Za rządów PiS Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki przyznał Fundacji 27 mln zł na wykonanie odwiertów w sąsiedztwie toruńskiej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Umowa została jednak wypowiedziana po upadku rządu Jarosława Kaczyńskiego ze względu na liczne uchybienia we wniosku.

Po utracie funduszy współpracownicy o. Rydzyka wystąpili o zgodę na przeprowadzenie publicznej zbiórki pieniędzy na sfinansowanie inwestycji. MSWiA nie wyraziło zgody, ponieważ rozliczenie zbiórki byłoby niemożliwe (pieniądze miały być też przeznaczone na inne cele).

Wówczas o. Rydzyk zaapelował w Radiu Maryja, TV Trwam i "Naszym Dzienniku" o wspieranie finansowe Lux Veritatis. Fundacja po zebraniu środków przeprowadziła odwiert i dokopała się do wód o temperaturze 60 st. Celsjusza.

Inwestycja ma być teraz przejęta przez Geotermię Toruń. Spółka ma prowadzić działalność usługową, prowadzić hotele i obiekty sportowe, wspomagać górnictwo i wydobycie, wytwarzać i sprzedawać energię elektryczną, oraz zajmować się uzdatnianiem i dostarczaniem wody.

Jak podaje "Polityka" do władz spółki mają wejść zaufani o. Rydzyka, ludzie związani z Kasami SKOK i Jacek Mazan, wspólnik sławnej sopockiej Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Głuchowski, Rodziewicz, Zwara i Partnerzy.

Współpraca SKOK-ów i instytucji związanych z o. Rydzykiem trwa od kilku lat. Przedstawiciele Kas prowadzą w TV Trwam i Radiu Maryja "edukację ekonomiczną", w zamian za to SKOK-i wspierają finansowo projekty redemptorysty. Jest to sposób na obejście koncesji, według której media te nie mogą emitować reklam. O. Rydzyk wielokrotnie zachwalał też Kasy jako "jedyną rdzennie polską instytucję finansową".

DOSTĘP PREMIUM