Niewidomi nie będą głosować samodzielnie

Niewidomi nie zagłosują samodzielnie w najbliższą niedzielę, bo w lokalach wyborczych nie będzie specjalnych szablonów. Mimo, że miały znaleźć się w 1300 lokalach w Warszawie, Krakowie i Zakopanem - dwa ostatnie miasta wycofały się z tej inicjatywy.

W Warszawie szablony będą w każdej komisji. Miasto samo je wydrukowało i dostarczyło do wszystkich 800 lokali wyborczych.

Dla Krakowa i Zakopanego nakładki zrobiła Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego. Zostało jeszcze dostarczenie ich do lokali wyborczych, gdzie mogliby skorzystać z nich niewidomi wyborcy. I tutaj pojawił się problem. Wczoraj Państwowa Komisja Wyborcza wysłała do Krakowa w tej sprawie pismo, z którego wynika jedno.

- Nie możemy korzystać z gotowości samorządów, które działają w Krakowie i Zakopanem i nie możemy dotrzeć z nakładkami do Komisji Wyborczych - mówi Małgorzata Domagała z Fundacji.- Teraz sami musimy dotrzeć do niewidomych z nakładkami. Dwa dni przed wyborami to praktycznie niemożliwe. Powód? Stefan Jaworski z PKW tłumaczy, że komisja robi tylko to co nakazuje jej ustawa. - Na razie dostarczenie nakładek to raczej kwestia dobrej woli, bo nie reguluje tego prawo.

Dla niewidomej Justyny Kucinskiej to łamanie jej podstawowego prawa do samodzielnego głosowania. - Nikt się nie zastanawia, idąc na wybory, czy wziąć ze sobą coś do pisania. Tak samo powinno być z szablonami dla niewidomych - dodaje.

Na razie nie dla wszystkich możliwość oddania głosu jest taka oczywista.

20 czerwca po raz pierwszy głosowano z nakładkami

Po raz pierwszy w Polsce niewidomi wyborcy zagłosowali samodzielnie, używając szablonów do głosowania podczas I tury wyborów prezydenckich 20 czerwca. Fundacja Rozwoju Regionalnego przygotowała wtedy 100 nakładek , które rozdała niewidomym. Akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Władze Warszawy na II turę przygotowały własne szablony, które rozdały 800 komisjom. Fundacja przygotowała kolejne 500 szablonów dla komisji wyborczych w Krakowie i Zakopanem.

Szablon będzie wielkości karty do głosowania i jest nieco grubszy. Ma dwa wycięte kwadraciki, w miejscach, gdzie na kartach do głosowania są kwadraty, gdzie trzeba postawić krzyżyk. Warszawski szablon jest większy i jest czarnego koloru.

W założeniu nakładki miały więc trafić do 1300 lokali komisji wyborczych w całym kraju. PKW wydała pismo, w którym prosi o współprace wszystkie obwodowe komisje wyborcze.

TOK FM PREMIUM