Niewidomi nie będą głosować samodzielnie
W Warszawie szablony będą w każdej komisji. Miasto samo je wydrukowało i dostarczyło do wszystkich 800 lokali wyborczych.
Dla Krakowa i Zakopanego nakładki zrobiła Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego. Zostało jeszcze dostarczenie ich do lokali wyborczych, gdzie mogliby skorzystać z nich niewidomi wyborcy. I tutaj pojawił się problem. Wczoraj Państwowa Komisja Wyborcza wysłała do Krakowa w tej sprawie pismo, z którego wynika jedno.
- Nie możemy korzystać z gotowości samorządów, które działają w Krakowie i Zakopanem i nie możemy dotrzeć z nakładkami do Komisji Wyborczych - mówi Małgorzata Domagała z Fundacji.- Teraz sami musimy dotrzeć do niewidomych z nakładkami. Dwa dni przed wyborami to praktycznie niemożliwe. Powód? Stefan Jaworski z PKW tłumaczy, że komisja robi tylko to co nakazuje jej ustawa. - Na razie dostarczenie nakładek to raczej kwestia dobrej woli, bo nie reguluje tego prawo.
Dla niewidomej Justyny Kucinskiej to łamanie jej podstawowego prawa do samodzielnego głosowania. - Nikt się nie zastanawia, idąc na wybory, czy wziąć ze sobą coś do pisania. Tak samo powinno być z szablonami dla niewidomych - dodaje.
Na razie nie dla wszystkich możliwość oddania głosu jest taka oczywista.
20 czerwca po raz pierwszy głosowano z nakładkami
Po raz pierwszy w Polsce niewidomi wyborcy zagłosowali samodzielnie, używając szablonów do głosowania podczas I tury wyborów prezydenckich 20 czerwca. Fundacja Rozwoju Regionalnego przygotowała wtedy 100 nakładek , które rozdała niewidomym. Akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Władze Warszawy na II turę przygotowały własne szablony, które rozdały 800 komisjom. Fundacja przygotowała kolejne 500 szablonów dla komisji wyborczych w Krakowie i Zakopanem.
Szablon będzie wielkości karty do głosowania i jest nieco grubszy. Ma dwa wycięte kwadraciki, w miejscach, gdzie na kartach do głosowania są kwadraty, gdzie trzeba postawić krzyżyk. Warszawski szablon jest większy i jest czarnego koloru.
W założeniu nakładki miały więc trafić do 1300 lokali komisji wyborczych w całym kraju. PKW wydała pismo, w którym prosi o współprace wszystkie obwodowe komisje wyborcze.
-
Marsz Miliona Serc zadedykowano pani Joannie, ale nikt jej nie zaprosił. "Moja historia została wykorzystana"
-
Nagły zwrot Niemiec. "Traktują Ukrainę jako zasób"
-
Spór o religię w lubelskim liceum. "Mamy się tłumaczyć?". Rodzice oburzeni, dyrekcja dementuje
-
Gdyby nie on, Ruda Śląska mogłaby wyglądać zupełnie inaczej. "To bardzo źle, że nie został upamiętniony"
-
Wypadek na A1. Łódzka policja wydała oświadczenie: Kierowcą nie był funkcjonariusz ani jego syn
- Szef dyplomacji UE odwiedził Odessę. "Będziemy z Ukrainą tak długo, jak będzie trzeba"
- Twitter, czyli "syndrom Szymborskiej-Gołoty". Prof. Matczak o "igrzyskowości polityki" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Wybory na Słowacji. Kolejki w Bratysławie. Kilka skarg na naruszenie ciszy wyborczej
- Orlen dba o nastroje wyborców, prezes Glapiński melduje prezesowi wykonanie zadania. A po wyborach "choćby potop"
- Mniejsze parówki, cieńszy papier toaletowy. Trwa masowe mydlenie oczu konsumentom