USA dają 15 mln dolarów na Muzeum Auschwitz: By nienawiść nie zadała rany ludzkości

Stany Zjednoczone wesprą Fundację Auschwitz-Birkenau sumą 15 mln dolarów (12,2 mln euro). Decyzję ogłosiła amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton, która przyleciała do Polski na spotkanie z okazji 10-lecia powołania Wspólnoty Demokracji.

Oznacza to, że w niespełna półtora roku Fundacja zebrała deklaracje na ok. 80 mln euro, czyli dwie trzecie potrzebnej sumy 120 mln euro.

Hillary Clinton poinformowała o decyzji prezydenta Baracka Obamy na specjalnej konferencji w Krakowie w Muzeum Oskara Schindlera.

Dla następnych pokoleń

- Zachęcamy inne państwa by przyłączyły się do nas we wsparciu tego funduszu. W samym tylko roku 2009 ponad 1,3 mln ludzi z całego świata odwiedziło Miejsce Pamięci Auschwitz. Nasz wkład przyczyni się do zachowania byłego obozu, tak by następne pokolenia mogły same zobaczyć dlaczego świat nie może nigdy więcej dopuścić do tego by nienawiść zadała tak wielką ranę ludzkości - powiedziała Hilary Clinton.

Prof. Władysław Bartoszewski, były więzień Auschwitz oraz inicjator powstania Fundacji, dziękując prezydentowi Obamie powiedział: - Dzisiejsza deklaracja jest wyrazem zrozumienia naszej inicjatywy. Stanów Zjednoczonych naturalnie nie może w tym procesie zabraknąć. Auschwitz-Birkenau to największy w historii świata cmentarz bez grobów. To zobowiązuje.

Pieniądze na konserwację

Pieniądze zostaną zgromadzone na specjalnym Funduszu Wieczystym, z którego dochód finansować będzie realizację stałego, wieloletniego planu konserwacji autentycznych pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz. Coroczne odsetki z Funduszu powinny wynosić ok. 4-5 mln euro.

USA to trzeci kraj, który zapowiedział poważne wsparcie dla stworzonej . Do tej pory 60 mln euro zadeklarowały wspólnie niemiecki rząd federalny oraz kraje związkowe, natomiast 6 mln euro pochodzić będzie z Austrii. W tej chwili trwają zaawansowane rozmowy na temat wsparcia Fundacji z Belgią, Wielką Brytanią i Francją oraz kilkoma innymi krajami.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM