Betlejewski spali stodołę w rocznicę mordu w Jedwabnem

W najbliższą niedzielę 11 lipca w 69. rocznicę mordu w Jedwabnem we wsi Zawada pod Tomaszowem Mazowieckim spłonie stodoła. To kolejna akcja przygotowana przez Rafała Betlejewskiego, inicjatora projektu "Tęsknię za Tobą Żydzie".

Rafał Betlejewski przeniósł ze wsi Godaszewice starą, typowo wiejską stodołę na łąkę do wsi Zawada niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie w najbliższą niedziele budynek zostanie spalony. Swoją obecność podczas spalenia stodoły zapowiedział - jak informuje sam Betlejewski - m.in. Jan Gross, autor głośnej książki "Sąsiedzi" na temat mordu w Jedwabnem. Według informacji na oficjalnej stronie Betlejewskiego , podczas spalenia stodoły zagra orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Zawady, a panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotują poczęstunek dla gości.

"Odbudować wspólnotę cierpienia"

Akcję spalenia stodoły artysta planuje w 69. rocznicę pogromu w Jedwabnem. Większość żydowskich ofiar masakry 10 lipca 1941 r. została spalona żywcem w stodole. "Tym drastycznym aktem chciałbym podjąć próbę odbudowania wspólnoty cierpienia. Chciałbym obudzić się z farmakologicznej śpiączki" - tłumaczył Betlejewski w wywiadzie z Piotrem Pacewiczem swoją motywację do zorganizowania takiego kontrowersyjnego przedstawienia.

Rafał Betlejewski poprosił także Polaków o wypisanie swoich grzechów na białych karteczkach, które następnie zostaną symbolicznie spalone w stodole. "Te karteczki mają mieć wymiar konfesyjny. Chciałbym, żeby te karteczki symbolizowały wszystkie nieżyczliwe myśli, jakie mogliśmy kiedykolwiek mieć w stosunku do Żydów, a które dziś tylko nam ciążą. Wszystkie te karteczki umieszczę w stodole, a następnie spalę" - wyjaśniał w "Gazecie Wyborczej".

Przy okazji zainicjowania akcji "Tęsknię za Tobą Żydzie", Betlejewski tłumaczył, że to właśnie dyskusja wokół antysemickich wydarzeń w Jedwabnem, która przetoczyła się przez Polskę dziewięć lat temu (po opublikowaniu książki Grossa "Sąsiedzi") sprowokowała go do działania.

DOSTĘP PREMIUM