IMiGW: Do niedzieli nawet 35 stopni, potem ochłodzenie (niewielkie)

Temperatury dochodzące nawet do 35 stopni Celsjusza mają utrzymać się do końca weekendu - prognozuje IMiGW. Od poniedziałku możemy spodziewać się ochłodzenia o kilka stopni.

Prognoza na najbliższe dni: sprawdź kiedy będzie chłodniej

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatury maksymalne w kraju aż do niedzieli mają przekraczać 30 stopni. I tak w środę termometry wskażą od 29 do 33 st. C (jedynie na Wybrzeżu 26-28 st. C), w czwartek od 28 st. C nad Zatoką Gdańską do 35 st. C na Dolnym Śląsku.

W piątek i sobotę nic się nie zmieni (od 30 st. C na Pomorzu Zachodnim do 34 st. C na Dolnym Śląsku), a w niedzielę upał jeszcze trochę wzrośnie (od 32 st. C na Pomorzu Zachodnim, 33 stopnie w centrum kraju do 35 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku).

Dopiero od poniedziałku czeka nas lekkie (ale odczuwalne) ochłodzenie. W poniedziałek i wtorek temperatura ma spaść do 23 stopni na Pomorzu Zachodnim, 26 w centrum i 30 na południu kraju.

IMiGW uprzedza, że w tym okresie można spodziewać się występowania burz i porywistego wiatru (do 70 km/h), a nawet gradu. Prognozowane temperatury minimalne mają wynieść od 16 do 22 stopni Celsjusza.

Dyrektor IMiGW Mieczysław Ostojski zapewnił jednocześnie, że tegoroczny lipiec nie odbiega od normy. - Co roku w lipcu występuje kilka dni, kiedy obserwujemy temperatury w kraju powyżej 25 stopni Celsjusza. I jest to norma klimatyczna dla tej strefy - stwierdził Ostojski.

Absolutny rekord temperatury w lipcu, w latach 1966-2008 wyniósł 37,2 stopni Celsjusza. Synoptycy zanotowali taką temperaturę 31 lipca 1994 roku w Szczecinie.

DOSTĘP PREMIUM