Śp. Krystyna Bochenek - patronką szkoły na Śląsku

Tragicznie zmarła w katastrofie smoleńskiej wicemarszałek Senatu RP - Krystyna Bochenek zostanie patronką Zespołu Szkół w Skoczowie na Śląsku. ?Zachwycała tym co robiła i jak się wypowiadała, dbając o język? - dyrektor szkoły Halina Gatner.

Wybrana na patronkę szkoły, śp. Krystyna Bochenek, miała jednego konkurenta - wybitnego leksykografa, tłumacza, wydawcę, radiowca, korespondent zagranicznego, felietonistę i autora tekstów satyrycznych - Władysława Kopalińskiego, ale, jak powiedziała dyrektor szkoły Halina Gatner " co do Kopalińskiego rada nie była przekonana". Dyrektor zaproponowała więc senator Bochenek.

- Zdziwiłam się. Nie było ani jednego głosu sprzeciwu - mówi nam Halina Gatner. - Tym bardziej, po wydarzeniach z 10 kwietnia, w jakiś sposób chcieliśmy uczcić Katyń, ale stwierdziliśmy, ze nazwa "ofiar Katynia" byłaby zbyt poważna jak na szkołę podstawowa i gimnazjum. Szkoła imieniem tragicznie zmarłe pod Smoleńskiem pani Krystyny Bochenek, jest najlepszym rozwiązaniem - dodaje dyrektor szkoły.

Zdaniem dyrektor Gatner, szkoła, podobnie jak jej patronka, bardzo dużą wagę przykłada do zdrowego trybu życia i języka polskiego.

- Organizujemy różnego rodzaju konkursy językowe, ale przede wszystkim, od lat wybieramy "Mistrza ortografii" w szkole podstawowej i gimnazjum. Patron w osobie pani Krystyny Bochenek będzie motywował do jeszcze większej pracy nad językiem - mówi dyrektor szkoły w Skoczowie. - Organizujemy również spotkania dotyczące zdrowego odżywiania i zdrowego trybu życia. Wszystko pasuje - podsumowała Halina Gatner. Oficjalne nadanie szkole imienia Krystyny Bochenek odbędzie się w połowie października, podczas obchodów 25-lecia placówki.

Krystyna Bochenek była dziennikarką radiową i publicystką, od 2007 roku wicemarszałkiem Senatu RP. Startowała z list Platformy Obywatelskiej, choć nigdy nie była członkiem tej partii. W 2007 roku na Śląsku zagłosowało na nią ćwierć miliona osób. To ona wymyśliła i od 20 lat prowadziła ogólnopolskie Dyktando - narodową klasówkę z ortografii. Gdy została senatorem, doprowadziła do uchwalenia przez Senat roku 2006 Rokiem Języka Polskiego. Zorganizowała też Festiwal Języka Polskiego, w którym wzięło udział 5 tys. osób.

Mimo pracy parlamentarnej nie porzuciła Dyktanda. Wraz z "Gazetą" organizowała też akcję "Krzesła do Nauki". Najlepszym śląskim artystom dawaliśmy krzesła, a oni zmieniali je w dzieła sztuki. Sprzedawaliśmy je potem na aukcji, a pieniądze trafiały do Śląskiego Funduszu Stypendialnego, gdzie Krystyna Bochenek była przewodniczącą rady.

Na Śląsku jej głos kojarzył się z medycyną. W swoich wtorkowych audycjach medycznych edukowała słuchaczy i namawiała do zdrowego trybu życia. Nie znosiła papierosów i zapachu dymu tytoniowego. W tej sprawie nie było dla niej granic - potrafiła zwrócić uwagę każdemu, kto palił, bez względu na pozycję czy zajmowane stanowisko. Mówiła: "jak coś robisz, rób to dobrze".

DOSTĘP PREMIUM