Temperatura odczuwalna w Warszawie - 41 stopni Celsjusza. Upał nie odpuszcza

Temperatura odczuwalna w stolicy ma sięgnąć 41 stopni - informuje serwis IMiGW pogodynka.pl. Bardzo wysokie temperatury (do 35 stopni w cieniu) będą się utrzymywać przez weekend w całym kraju. W niektórych regionach mogą wystąpić burze z gradobiciem i porywisty wiatr.

Przez cały weekend w Polsce będą się utrzymywać bardzo wysokie temperatury. Synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grażyna Dąbrowska zaznacza, że pogoda nie będzie sprzyjać opalaniu. Prognozuje się, że maksymalna temperatura w cieniu będzie sięgać 35 stopni Celsjusza.

fot. pogodynka.pl

Grażyna Dąbrowska zapowiada, że w niedzielę mogą pojawić się miejscowe burze. Będą to jednak zjawiska przejściowe. Trochę chłodniej może być poniedziałek. We wtorek można się spodziewać nawrotu upałów.

Jak prognozuje serwis pogodynka.pl , w piątek temperatura odczuwalna w Warszawie dojdzie do 41 stopni Celsjusza. W kolejnych dniach ma się trochę ochłodzić.

Wzrost zachorowań na infekcje gardła i górnych dróg oddechowych

Mimo upałów przychodnie i ośrodki zdrowia notują duży wzrost zachorowań na infekcje gardła i górnych dróg oddechowych. Główna Inspekcja Sanitarna przestrzega przed ustawianiem klimatyzatorów na niskie temperatury i wyjaśnia, że w klimatyzowanych pomieszczeniach temperatura powinna być najwyżej od 6 do 8 stopni Celsjusza niższa niż na zewnątrz.

Trzeba także pamiętać o konserwacji klimatyzatorów, czyli ich odgrzybianiu i wymianie filtrów. Nieczyszczone klimatyzatory mogą stać się rozsadnikiem grzybów chorobotwórczych, niebezpiecznych dla zdrowia. W klimatyzowanych wnętrzach ważne jest również utrzymywanie prawidłowej wilgotności - zbyt suche powietrze to przesuszone błony śluzowe i zmniejszona odporność na drobnoustroje.

Upały zmniejszają wydajność pracowników

Upalna pogoda nie wywołała negatywnych skutków ekonomicznych. Różne skutki upałów równoważą się bowiem i pogoda nie ma większego znaczenia dla całej gospodarki. Analityk TMS Brokers Marek Wołos podkreśla, że na wysokiej temperaturze zarabiają producenci napojów, którzy odnotowują wzrost sprzedaży za każdym razem, gdy temperatura wrośnie o kilka stopni. Z ładnej pogody cieszą się również przedstawiciele branży turystycznej, którzy w miesiącach letnich zarabiają największą część rocznych przychodów.

Z drugiej strony wysokie temperatury zmniejszają wydajność pracowników - zwłaszcza osób pracujących na budowach. Główny ekonomista Citibanku Piotr Kalisz uważa, że mimo negatywnych czynników wpływ upałów na roczne tempo rozwoju gospodarki jest niewielki. Ekspert dodaje, że ze względu na okres urlopowy wiele osób wyjechało na wakacje, co znacznie zmniejsza negatywne skutki upałów dla gospodarki.

Prognoza na najbliższe dni: sprawdź kiedy będzie chłodniej

Zobacz prognozę pogody na serwisie pogoda.gazeta.pl

TOK FM PREMIUM