Zapowiadają gwałtowne burze. PIP uczula: uwaga na roboty na wysokościach

Synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem. Lokalnie opady deszczu mogą wynieść około 30 milimetrów, a wiatr osiągnie prędkość do 90 km/h. Państwowa Inspekcja Pracy apeluje do pracodawców o zabezpieczenie ludzi pracujących na wysokościach. Obowiązuje też zakaz montażu elementów o wielkich wymiarach, jeśli prędkość wiatru jest powyżej 10 m/s

Masz zdjęcia? Wyślij je na Alert24

Instytut Meterologii i Gospodarki Wodnej zapowiada, że dzisiaj w kraju będzie mniej słońca niż w ostatnich dniach. Już od rana w wielu miejscach występują burze.

Deszcz, wiatr, grad

Burze będą występować do wieczora, a jutro wieczorem do Polski nadejdzie front atmosferyczny - poinformowała dyżurna synoptyk Małgorzata Tomczuk. Będą mu towarzyszyć silne opady deszczu z gradem i porywisty wiatr. Front będzie przesuwał się powoli w głąb kraju.

Niedziela będzie trochę chłodniejsza - na zachodzie i północnym zachodzie kraju, natomiast burze będą występowały już tylko na wschodzie i na południu.

Uwaga na roboty na wysokościach

Główny Inspektor Pracy Tadeusz Zając apeluje, by w związku z możliwością burz i silnych wiatrów na terenie Polski pracodawcy zadbali o bezpieczne warunki pracy.

Dotyczy to przede wszystkim robót na wysokości - na rusztowaniach, ruchomych podestach, żurawiach - powiedziała Danuta Rutkowska, rzeczniczka PIP. Wyjaśniła, że jeżeli prędkość wiatru przekracza 10 metrów na sekundę, zabronione jest prowadzenie robót rozbiórkowych, montaż i demontaż rusztowań. Obowiązuje też zakaz montażu elementów o wielkich wymiarach.

Rutkowska zaznaczyła, że po silnym wietrze czy opadach atmosferycznych rusztowania i ruchome podesty powinny być każdorazowo sprawdzane przez kierownika budowy lub uprawnioną osobę.

DOSTĘP PREMIUM