"Wzywam do wspólnej budowy Kopca Ofiar Katynia"

Major Waldemar Fydrych, twórca legendarnej Pomarańczowej Alternatywy, zabrał głos w sprawie krzyża stojącego przed Pałacem Prezydenskim. Jego zdaniem powinien on znaleźć się na szczycie specjalnie usypanego Kopca Ofiar Katynia.

- Wzywam wszystkich, którym leżą na sercu sprawy Katynia i Smoleńska, aby wspólnie zaczęli budować Kopiec Ofiar Katynia, na szczycie którego zostałyby usytuowane tablice z nazwiskami pomordowanych oficerów oraz płyta z nazwiskami wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. To właśnie na szczycie kopca, w obecności tych tablic, będzie godne miejsce dla tego krzyża - zaapelował Fydrych w liście otwartym do Bronisława Komorowskiego, który zamieścił na swoim blogu.

Fydrych zaznaczył, że katastrofę w Smoleńsku przeżył bardzo mocno, zginęło w niej wielu jego przyjaciół. - Zaraz po katastrofie udałem się pod Pałac Prezydencki, aby złożyć hołd pamięci ofiar. Te ogromne przeżycia były zbyt mocne, abym widział tu możliwość ich dłuższego opisu - podkreślił w liście.

Twórca Pomarańczowej Alternatywy zauważył, że krzyż, który stoi przed Pałacem wywołuje "niesnaski i dyskusję". - Choć nie jestem praktykującym katolikiem, uważam, że krzyża nie należy traktować jako czegoś co jest śmieciem, zawadą. Uważam, że jeżeli w Polsce są ludzie, dla których ten krzyż jest bardzo ważny, to należy za wszelką cenę uwzględnić ich racje i szukać z nimi porozumienia - dodał.

DOSTĘP PREMIUM