Potężne burze przechodzą nad Polską

Połamane konary drzew na jezdniach, awarie energetyczne - to skutki burzy jakie przechodziły nad Polską Na Podlasiu bez prądu są mieszkańcy okolic Moniek, Suraża, Łap i Sokółki. Burze przeszły nad wieloma regionami Polski. Pierwszy od kilkunastu dni deszcz spadł w Warszawie. O kilka stopni spadła też temperatura.

Energetycy zapewniali, że do wieczora większość uszkodzeń będzie naprawionych. Podlascy strażacy w ciągu ostatnich dwóch godzin (do 18.00) mieli już ponad 50 interwencji. Wyjeżdżali głównie do usuwania z jezdni połamanych konarów drzew. Najwięcej takich zdarzeń było koło Augustowa, w powiecie wysoko-mazowieckim i białostockim, ale wyjazdy są praktycznie na terenie całego województwa podlaskiego.

Synoptycy ostrzegają, że lokalnie burze mogą być z gradem i silnymi porywami wiatru. Mogą być szkody w drzewostanie; utrudnienia w komunikacji; uszkodzenia budynków; straty w uprawach rolnych; zakłócenia pracy urządzeń elektrycznych. Synoptycy ostrzegają też przed piorunami i lokalnymi podtopieniami.

Lubelskie: 150 interwencji

Połamane gałęzie i zalane piwnice - to efekt burz i opadów deszczu, które przeszły nad Lubelszczyzną. Zmiana pogody nie była tak gwałtowana jak na zachodzie Polski, ale i tak strażacy wyjeżdżali około 150 razy - najczęściej w powiatach zamojskim, bialskim, radzyńskim i łukowskim. Nie doszło do poważnych zagrożeń ani uszkodzeń. Wszystkie gałęzie z dróg zostały już usunięte.

Według lubelskich energetyków, przez kilka godzin około dwóch tysięcy odbiorców było pozbawionych prądu. Większość awarii jest już usunięta, zostały jedynie pojedyncze zgłoszenia.

Warszawa: Pierwszy deszcz od kilkunastu dni

Pierwsza burza od kilkunastu dni przeszła nad Warszawą. Opady nie były jednak wyjątkowo silne. Dyżurny techniczny miasta powiedział nam, że w kilku miejscach deszcz spowodował niewielkie rozlewiska, ale poważniejszych szkód nie odnotowano. Według TVN Warszawa, kłopoty miało Okęcie, które przez silny deszcz nie mogło przez pół godziny przyjmować samolotów.

DOSTĘP PREMIUM