Kuria wrocławska wyburzyła zabytkową kamienicę. Bez pozwolenia

Kuria Metropolitalna we Wrocławiu wyburzyła XIX-wieczną kamienicę na Ostrowie Tumskim bez odpowiedniego zezwolenia. Za samowolkę budowlaną władzom kościelnym grozi nawet nakaz odbudowy zniszczonej kamienicy - o sprawie pisze ?Gazeta Wrocławska?.

Kuria poinformowała jedynie powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego, że przystępuje do rozbiórki, tłumacząc, że obiekt grozi zawaleniem. W odpowiedzi otrzymała pismo, że musi starać się o zgodę na rozbiórkę. Katarzyna Hawrylak-Brzezowska, miejski konserwator zabytków, dodaje, że pomimo pouczenia Kościół nie wystąpił o zgodę.

Kontrolerzy, którzy przyjechali na miejsce, gdzie wyburzano kamienicę, nakazali wstrzymanie prac. Okazało się jednak, że po budynku pozostały już jedynie fundamenty piwnic i fragmenty półpiętra. Urzędnicy nie chcą komentować sprawy dopóki trwa postępowanie. Konserwator zabytków może teraz pozwolić na dokończenie rozbiórki lub nakazać Kurii odtworzenie kamienicy.

Rzecznik i dyrektor wydziału finansowo-gospodarczego wrocławskiej Kurii nie wypowiadają się w sprawie, ponieważ przebywają na urlopach.

Zburzona kamienica została wybudowana w XIX wieku, kiedyś była tam siedziba Arcybiskupiego Urzędu Budowlanego. W ostatnich latach stała pusta i niszczała - pisze "Gazeta Wrocławska" .

DOSTĘP PREMIUM