Krzyż sprzed Pałacu będzie przeniesiony. Jest porozumienie

- Wczoraj wieczorem podpisano porozumienie między Kancelarią Prezydenta, kurią metropolitalną, harcerzami i Kościołem Akademickim Św. Anny w Warszawie. Bardzo cieszymy się, że krzyż sprzed Pałacu znajdzie miejsce w naszym kościele - powiedział ks. Jacek Siekierski, rektor kościoła Św. Anny w rozmowie z TVP Info.

Ks. Siekierski podkreślił, że kościół Św. Anny to miejsce bardzo szczególne, wpisujące się w historię naszego narodu. Wiadomo już, że krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego stanie w kaplicy loretańskiej obok pomnika katyńskiego. Jednym z inicjatorów jego powstania był Stefan Melak, Prezes Komitetu Katyńskiego. Prezes Melak zginął w katastrofie smoleńskiej.

 

Krzyż sprzed Pałacu będzie przeniesiony. Komentarze polityków

Rektor kościoła przypomniał, że w tym roku odbędzie się po raz 30. pielgrzymka akademicka na Jasną Górą.

- W tym roku chcemy, żeby tą pielgrzymkę poprowadził właśnie ten krzyż, który przypomina nam o Chrystusie, ale i o bolesnych wydarzeniach z 10 kwietnia - powiedział ks. Siekierski.

- Środowisko akademickie bardzo się cieszy, że ten krzyż pod którym modliło się tyle osób z całej Polski stanie w Kościele Św. Anny - podkreślił rektor. Ks. Siekierski dodał, że jeszcze dziś będzie wiedział, kiedy krzyż zostanie przeniesiony w nowe miejsce.

O porozumieniu w sprawie krzyża poinformował też Jarosław Bochniarz z Rady Naczelnej ZHR.

Nowe miejsce, w które zostanie przeniesiony krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego, "pozwoli wspominać ofiary katastrofy smoleńskiej w należytej powadze i skupieniu" - głosi komunikat na stronach Kancelarii Prezydenta.

Jak napisano, kościół ten to "miejsce silnie związane z historią Stolicy i Polski". "Świątynia ta jest miejscem nieustannej modlitwy za tragicznie zmarłego Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego Małżonkę oraz wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej" - czytamy w komunikacie.

Krzyż przed Pałacem Prezydenckim ustawili harcerze i harcerki z różnych związków ruchu skautowego, skupieni w ruchu "Inicjatywa Polsce i bliźnim". Tekst na przybitej do krzyża tabliczce głosi: "Ten krzyż to apel harcerzy i harcerek do władz i społeczeństwa o zbudowanie tutaj pomnika".

DOSTĘP PREMIUM