Przeniesienie krzyża najprawdopodobniej 4 sierpnia

PRZEGLĄD PRASY. Kancelaria Prezydenta ustaliła z harcerzami i kurią warszawską szczegóły dotyczące przeniesienie krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego - informuje ?Polska The Times?. Najprawdopodobniej nastąpi to 4 sierpnia późnym wieczorem.

4 sierpnia miałoby się odbyć całonocne czuwanie przy krzyżu zakończone o 5.30 mszą świętą. Po niej, zebrani pielgrzymi udadzą się wraz z krzyżem na Jasną Górę. Nie wiadomo jednak, kiedy krzyż miałby stamtąd wrócić. Pielgrzymka zakończy się 14 sierpnia, jednak czy krzyż wróci tego samego dnia do stolicy - to nie jest pewne.

- Rozpatrywana jest też inna opcja: aby krzyż został na Jasnej Górze do końca sierpnia, a do kościoła św. Anny wrócił dopiero 1 września - mówi w rozmowie z gazetą jeden z organizatorów pielgrzymki. Szczegóły mają być ustalone w tej piątek z przeorem Jasnej Góry.

Krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego ma się znaleźć w kościele św. Anny w kaplicy loretańskiej. Stanie w sąsiedztwie epitafiów poświęconym polskim lotnikom i żołnierzom, którzy zginęli w czasie II wojny światowej - pisze "Polska The Times".

Krzyż przed Pałacem Prezydenckim od ok. dwóch tygodni - od kiedy właściciel terenu, Kancelaria Prezydenta, zapowiedział zamiar jego przeniesienia z siedziby urzędu (która nie jest miejscem kultu) do świątyni - jest przedmiotem sporu. Ustawili go harcerze i harcerki z różnych związków ruchu skautowego, skupieni w ruchu "Inicjatywa Polsce i bliźnim". Tekst na przybitej do krzyża tabliczce głosi: "Ten krzyż to apel harcerzy i harcerek do władz i społeczeństwa o zbudowanie tutaj pomnika".

Pomnika pod Pałacem - siedzibą prezydenta, a nie prywatnym domem zmarłego tragicznie Lecha Kaczyńskiego - żądają teraz właśnie tzw. obrońcy krzyża , którzy codziennie zbierają się pod Pałacem. Wczoraj konserwator zabytków odmówił zgody na umieszczenie pod Pałacem pomnika.

DOSTĘP PREMIUM