Konflikt Kopacz z NFZ. Będzie reforma?

PRZEGLĄD PRASY. Minister Ewa Kopacz chce odwołania szefa NFZ Jacka Paszkiewicza - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna". Minister zdrowia chce osłabienia NFZ lub jego całkowitej likwidacji.

Ewa Kopacz uważa, że NFZ powinien być jedynie płatnikiem usług medycznych, a wszystkie kompetencje związane z polityką zdrowotną państwa powinny być w gestii ministerstwa. To NFZ podejmował kontrowersyjne decyzje o ograniczeniu nakładów na onkologię, czy finansowanie znieczuleń dla dzieci. Za każdym razem wybuchał medialny skandal, z którego musiała tłumaczyć się minister zdrowia.

Czarę goryczy przelało niedawne odwołanie szefa opolskiego NFZ, mimo że zarzuty okazały się bezpodstawne. Za odwołanym prezesem stanęło całe środowisko lekarskie w opolskiem, a także parlamentarzyści.

Bardzo prawdopodobne, że podczas jesiennego spotkania medycznego okrągłego stołu Ewa Kopacz przedstawi projekt reformy NFZ. Pomysł PO sprzed trzech lat zakładał likwidację Funduszu i powołanie w jego miejsce konkurujących ze sobą ubezpieczalni medycznych. Nad ich działaniem czuwałby Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych. Czy do tego projektu wróci PO, nie wiadomo. Pewne jest, że pomysł likwidacji NFZ popierają zarówno posłowie SLD, jak i PiS-u.

Więcej - w "Dzienniku Gazecie Prawnej"

DOSTĘP PREMIUM