Oprotestują czerwone kropki w Carrefourach

W najbliższą sobotę w jednym z warszawskich Carrefourów związkowcy będą protestować przeciwko czerwonym kropkom w tej sieci sklepów. W happeningu ma wziąć udział ok. 30 osób.

Pikieta odbędzie się w hipermarkecie Carrefour Wileńska przy ul. Targowej w Warszawie, w samo południe - donosi "Dziennik wschodni" , powołując się na informacje od Grzegorza Ilki - sekretarza prasowego OPZZ. To właśnie Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych "Konfederacja Pracy" i Młodych Socjalistów jest inicjatorem protestu.

- Uczestnicy happeningu nałożą na siebie plansze reklamowe w postaci czerwonej kropki - mówił Grzegorz Ilka i argumentuje - Wprowadzenie takiego, jawnie poniżającego przepisu wymaga napiętnowania. Klienci Carrefour powinni dowiedzieć się, jak nieludzkie i upokarzające praktyki stosuje sklep, w którym robią zakupy.

Ten jawnie poniżający przepis, nieludzkie i upokarzające, zdaniem Ilki, praktyki, to nowy system organizacji pracy w postaci czerwonej kropki. Chodzi sytuacje jaka miała miejsce w jednym z lubelskich sklepów tej sieci. Pracownicy, by wyjść do toalety bądź na papierosa, stawali na czerwonej kropce i czekali na kierownika sklepu, który decydował, czy mogą opuścić miejsce pracy.

Po artykułach w prasie tematem kropki zainteresowała się zarówno dyrekcja sieci Carrefour, jak i Okręgowa Inspekcja Pracy w Lublinie. Dyrekcja sklepów zapewniała, że był to incydentalny przypadek, wynikający z niezrozumienia nowego systemu organizacji pracy. Kropka, zdaniem dyrekcji, ma służyć do spotkań kierownika z zespołem w celu omówienia podziału obowiązków oraz zadań na najbliższy dzień. Pracownicy zostali przeproszeni i przeszkoleni na nowo.

Kontrolerzy z Okręgowej Inspekcji Pracy w Lublinie, stwierdzili natomiast, że stosowana praktyka była naganna a wymóg stawania na kropce naruszał godność osobistą pracowników. Zdaniem kontrolerów - nie było jednak mowy o mobbingu .

Sytuacja w lubelskim Carrefourze wywołała prawdziwe poruszenie. Do bojkotu sieci Carrefour namawiał Tomasz Piątek . Również na Facebooku powstał profil "Bojkotujemy Carrefoura za czerwone kropki".

DOSTĘP PREMIUM