IMGiW: Deszcze potrwają co najmniej do wtorku

Co najmniej jeszcze do wtorku przewidywane są opady deszczu w całej Polsce. Najintensywniej będzie padać dziś i jutro na południu, wschodzie i w centrum kraju. Wwystąpią też burze.

IMGiW wydało ostrzeżenia dla województw: śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Tam opady deszczu dziś w nocy i jutro mogą lokalnie dochodzić nawet do 70 milimetrów. Pod koniec tygodnia opady będą już lżejsze, w weekend można spodziewać się trochę więcej przejaśnień.

W ciągu najbliższej doby w związku z intensywnymi opadami deszczu w zlewni Wisłoki, Wisłoka i Sanu na Podkarpaciu oraz w zlewni Skawy, Raby, Dunajca, Wisłoki w Małopolsce IMiGW prognozuje wzrost poziomu wody do stanów wysokich.

Hydrolog Anna Jałowiecka uspokaja jednak, że nie ma zagrożenia powodzią. "Na pewno w tym momencie nie możemy mówić o jakimkolwiek zagrożeniu powodzią, na razie mówimy o tym, że w zlewniach rzek podkarpackich jest możliwość wzrostu stanu wody lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych i powyżej stanów alarmowych" - podkreśla hydrolog IMiGW.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje, że prognozowane przekroczenia stanów alarmowych nie spowodują przelania się wody przez koronę wałów. Mogą jednak nastąpić lokalne podtopienia.

DOSTĘP PREMIUM