Tablica z polerowanej stali upamiętni ofiary katastrofy smoleńskiej

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie zamontowano tablicę, która ma upamiętniać ofiary smoleńskiej katastrofy. Tablica wykonana z polerowanej stali została powieszona w Kaplicy katyńskiej kościoła.

Tablica zostanie poświęcona 15 sierpnia, w święto wojska polskiego - powiedział ksiądz pułkownik Robert Mokrzycki - proboszcz Katedry Polowej WP.

Ksiądz pułkownik wyjaśnił, że wśród ofiar katastrofy prawie 30 było na stałe związanych z Katedrą Polową. - Można powiedzieć, że to byli nasi parafianie - podkreślił ksiądz Mokrzycki. Według proboszcza naturalnym odruchem serca - wręcz nakazem - było ufundowanie takiej tablicy.

Stalowa tablica została wykonana we współpracy z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Wykonał ją artysta Marek Moderau, który wygrał również konkurs na pomnik upamiętniający ofiary smoleńskiej tragedii na warszawskich Powązkach.

Tablica wisząca w Katedrze Polowej ma około 70 centymetrów szerokości, od góry do dołu wygrawerowano na niej nazwiska ofiar tragedii w kolejności alfabetycznej. Przy każdym nazwisku jest data urodzenia i funkcja pełniona w dniu katastrofy. - Tablica swoim wyglądem nawiązuje do reszty kaplicy katyńskiej - zaznaczył ksiądz Mokorzycki.

15 sierpnia odsłonięcie i poświecenie tablicy

Proboszcz Katedry Polowej zapewnił, że tablica nie powinna być absolutnie kojarzona z "rozgrywkami politycznymi". Była już gotowa przed wyborami. Jej montaż nie był nagłośniony w mediach, żeby nie "stwarzać pokusy" łączenia jej z jakimkolwiek politycznym wydarzeniem.

Tablica zostanie odsłonięta i poświecona 15 sierpnia rano, po uroczystej mszy za Ojczyznę oraz w intencji wojska polskiego.

Na stalowej tablicy oprócz nazwiska ofiar katastrofy wygrawerowano - pomiędzy szybą za którą jest ziemia z miejsca tragedii - napis: "Tablica pamięci 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10.04.2010 polskiej delegacji udającej się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej".

TOK FM PREMIUM