Podniesiony stan rzek na południu kraju

Intensywne opady na południu Polski spowodowały podniesienie stanu Wisły w Annopolu. Według najnowszych pomiarów do stanu alarmowego brakuje tam tylko dwa centymetry. W powiatach podkarpackich nadal utrzymywany jest alarm przeciwpowodziowy.

Alarm przeciwpowodziowy na terenie miasta i gminy Annopol ogłosił dziś wieczorem starosta kraśnicki. Wcześniej Wojewoda lubelski Genowefa Tokarska, ogłosiła pogotowie przeciwpowodziowe dla 4 powiatów nadwiślańskich . Prognozy są niekorzystne. Wisła przekroczy stany alarmowe w Annopolu, Puławach i Dęblinie-informuje Urząd Wojewódzki w Lublinie. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Wisła punkt kulminacyjny osiągnie w sobotę. Stan wody ma w Annopolu wzrosnąć do 670 cm, czyli o metr i siedemdziesiąt cm ponad stan alarmowy.

W Puławach Wisła przekroczy ten stan o 90 cm, a w Dęblinie o 40 cm. Poziom rzeki zacznie opadać w niedzielę.

Stan pogotowia w kilkunastu gminach

Przeworsk i Tryńcza w powiecie przeworskim, powiat strzyżowski, gmina Jeżowe w powiecie niżańskim oraz gminy Łańcut, Białobrzegi i Czarna w powiecie łańcuckim oraz Żołynia w powiecie leżajskim - tam nadal utrzymywany jest alarm przeciwpowodziowy, w kilkunastu gminach obowiązuje stan pogotowia. Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wody Wisłoka, Wisłoki i Sanu układają się poniżej stanów ostrzegawczych. Tylko Wisłok pomiędzy Strzyżowem a ujściem do Sanu i jej dopływach na tym odcinku przekracza stan alarmowy. Na Sanie pomiędzy Jarosławiem a ujściem do Wisły tej nocy prognozowane jest przekroczenie stanu alarmowego na wodowskazie w Nisku około 70 cm.

Jutro zaś po południu zaś stany alarmowe przekroczone zostaną poniżej ujścia Wisłoki do Wisły, przy czym kulminacja na wodowskazie w Sandomierzu przewidywana jest między godzina 16 a 20.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM